jirinka001

Proč mám v 15 letech vysoký krevní tlak?

V dubnu na patnáctileté prohlídce mi sestra naměřila 124 na 75 a lékařka se smála, zda jsem k nim utíkala, nebo se bojím. Dnes, u prarodičů, jsem si měřila tlak, a měla jsem 143 na 95. Napadlo mě, zda to není tím, že jsem se cca deset minut předtím rozčílila na mou mladší ségru, tak jsem se po deseti minutách změřila znovu, a měla jsem 141 na 92. A za dalších deset minut to bylo 148 na 96. Po celou dobu jsem byla naprosto v klidu, žádný pohyb, jen jsem seděla a koukala na televizi. 3 hodiny předtím jsme si připíjeli, měla jsem jednu štamprli (nevím, jak se to píše :D) vaječného likéru, tak zda to třeba nemělo vliv (alkohol prý zvyšuje kt). V rodině nikdo vysoký tlak nemá. Obezitou ani cukrovkou netrpím.

Odpovědi
pucipuci

Tenhle tlak je přiměřený,nevím,če­mu se smála,ale kdyby nebylo něco v pořádku,pozvala by k další kontrole. 148/96 už vysoký je a musel by se léčit.Jinak alkohol tlak zvyšuje, o tom žádná…Buď v klidu.

LeVovič

„normální“ tlak je 120/70, což znamená, že žádným problémem netrpíš. Tlak jsi naměřila vyšší právě proto, že ses rozčílila, což tlak zvyšuje (schválně si změř tep srdce při rozčílení a uvidíš ;))
samozřejmě alkohol (a to i v malé míře) také zvýší krevní tlak a to, že jsi byla v klidu a přesto byl tlak vyšší může být tím, že se obáváš toho vysokého tlaku a právě proto naměříš vyšší hodnoty :)
Když mi naposledy měřili tlak, naměřili vysokou hodnotu na 90-ti, tu nižší si již nepamatuji ;)

anonym

Štamprle je dobrá věc,ale ten tlak je asi taky v normě,pokud by ti to kolísalo,zajdi raději k doktoru,ale myslím,že v tvém případě to bude ok.

mosol

Čím to měříš?

isteron

Moja internistka ide na to prakticky : najprv sedím 2 hod v čakárni ambulancie, ukľudním sa , potom mi spravia ekg a merajú tlak. Keď mám vo svojich 70. rokoch výsledok 140/80 tak je spokojná a ešte ma aj pochváli. Ale keď sedím v čakárni 3 a viac hodín tak mi tlak nemeria. Asi vie prečo.