michaela

proc mam suche oci

casto mivam suche oci co je pricinou a jak pomoci

Odpovědi
anetadela1

Práce v klimatizovaných prostorách se vyznačuje stálým pohybem vzduchu, který vede k odpařování ochraného slzního filmu na povrchu oka. To se pak projevuje pálením a řezáním jako pocit suchého oka. Tuto vrstvičku můžeme buď doplnit anebo ji chránit před odpařováním.

K typickým pocitům suchého oka – t.j. pálení až řezání – dochází v důsledku nedostatečné tloušťce ochranného slzního filmu na povrchu oční bulvy. Slzní film má dvě základní složky – viskozní vodní vrstvu, která zabezpečuje zvhlčující účinek slz a tenkou povrchovou lipidovou (tukovou) vrstvičku. Tato tenká lipidová vrstvička má však nezanedbatelnou roli – uzavíra vodní složku slzního filmu a chrání ji tak před odpařováním.

struktura slzního filmu
V zásadě jsou možné dva spůsoby, jak udržet funkční slzní film:

doplnění vodní složky slzního filmu tekutinou napodobující slzy – tzv. umělé slzy
ochranou exitujícího přirozeného slzního filmu – obnovění ochranné lipidové vrstvičky