Proč mám strach ze tmy a všechno kolem ni?

Vždycky jak zhasnu světlo od mého pokoje jak už je večer tak rychle utikam do postele a ani nevim proč jestli se nečeho bojim nějake zrudy nebo co?Nebo podivat se do zrdcadla nebo jit se napit,na wc v noci tak se bojim?Jak se toho mam zbavit a nebat se?
Doplňuji:
Je mi 13 kdysi jsem mival vetsi strach ale ted uz nemam takovy velky akorat jsem se chtěl zeptat

Nejlepší odpověď
hanulka11

Tak si nech svítit aspoň maličké světýlko v zásuvce tzv. orientační světýlko,
nečti a nedívej se před spaním na nějaké horory nebo takové filmy, pak jsi vyblázněnej.
Prostě si před zhasnutím prohlídni pokoj a uklidníš se , nevím kde by se ti tam jaká zrůda vzala, to vše je jen tvá fantazie.
Je fakt, že když jsem byla malá bála jsem se sáhnout v knize i na stránku s mořem a žralokem nebo nějakým ošklivým obrázkem......
Vojtusku kolik je ti let? Jestli to není tajné?......myslím, že z toho vyrosteš.

Tak to přejde neboj máš asi bujnou fantazii, bubáci a zrůdy jsou opravdu jen ve filmech a knížkách . Takže se fakt neboj, až budeš mít večer pochybnosti koukni kde se dá při rozvíceném světle a poznáš že je vše OK.

Další odpovědi
barnajka

Píšeš, že teď už tvůj strach není tak velký, jako kdysi… Tak pokud opravdu nemáš ze tmy vyloženě fobii, která by tě omezovala v běžným životě, nedělej si s tím zbytečně hlavu. Každý má z něčeho strach, aspoň trošku! A kdo tvrdí, že ne, kecá! :) Rozumná míra strachu není úplně na škodu: udržuje tě v ostražitosti, učí respektu a pokoře – a taky dává podnět k pracování na sobě, k překonání sama sebe a svých limitů.
Problém nastává ve chvíli, kdy se strach mění ve fobii. Pak není od věci svoje potíže probrat s psychologem – společně zkusíte přijít na to, kdy tvůj strach vznikl a co ho způsobilo: to je první a nejdůležitější krok k „vyléčení“. Pokud budeš mít upřímný zájem svoje obavy dostat pod kontrolu, určitě se vám to podaří. Možná máš v sobě nějaký nepřijemný zážitek z ranýho dětství – je zasunutý hluboko v tvým podvědomí, ale je tam! Já třeba celkově moc nemusím hmyz. Není to o strachu, prostě je mi jenom tak nějak odporný :)) Když mi ale do pokoje vletí vosa, začínám panikařit a buď začnu ječet – a nebo zbaběle prchám. Dlouho jsem přemýšlela, proč se tak strašně bojím… A pak jsem si najednou vzpomněla na 2 nepřijemný zážitky: jednou mě vosa ošklivě píchla, když jsem ji přimáčkla při sbírání jablek..a podruhý jsem ji málem vypila, když si mě sedla na kelímek s limonádou, aniž bych si toho všimla. Oboje se stalo, když mi bylo 5, 6 let – a časem jsem na to úpně zapomněla. Teď už svoje strachy chápu a konečně si nepřipadám jako hysterka, co při pohledu na vosu ječí bezdůvodně, prostě jen tak z principu :))

Někdo na odbourání strachu používá „léčbu šokem“ a já věřím, že u některých lidí to fungovat může. Určitě bych o ale nedoporučovala jako plošnou metodu, protože každý člověk je jiný a co platí na jednoho, nemusí platit na druhýho.
Doporučila bych ti tohle: udělej si třeba dnes večer chvilku jen sám pro sebe. Sedni si někam, kde budeš mít klid, zapal třeba svíčku a soustřeď se sám na sebe. Zkus přemýšlet o sobě a o svých pocitech ze tmy. Zkus si sám sobě nějk definovat a pojmenovat myšlenky, co se ti honí hlavou při každým setkání s tmou. Zkus zapřemýšlet, kdy a kde je tvůj strach největší: bojíš se stejně všude, a nebo v důvěrně známém prostředí je tvůj strach menší? Bojíš se jen tehdy, když jsi v pokoji sám – a nebo i když tam jsi např. s rodiči?
Takových otázek si polož co nejvíc, ať se o svým strachu co nejvíc dozvíš. Dost možná, že potom sám přijdeš na způsob, jak se ho zbavit jednou provždy. Držím palce ;)

venkovan

Možná, že jsi ani nepřemýšlel o tom jak je tma krásná, zajímavá a potřebná. Potřebujeme ji abychom si odpočinuli, stejně tak ji potřebuje většina rostlin a živočichů. Doma není čeho se bát, jen trošku omez různé horory a další strašidelné filmy, kde nám tmu představují jako ochranu zlých sil a úmyslů.
A jak se zbavit – klidně a postupně. Třeba si večer zajdi na záchod. Jdi třeba na několik pokusů – a pokud máš cestu bezpečnou (nejsou tam v cestě překážky jako schody, skříně apod.), choď bez světla.
Třeba za pár let za tmy přejdeš les a uvidíš, že v přírodě je tma jen výjimečně tak velká, že není vidět ani do nejbližšího okolí.