Kotja

Proč mají vojáci v Pyšné princezně na přilbách jen jeden roh?

Povedení rádcové asi vytunelovali fond na přilby.
Doplňuji:
viz. http://img.cas­.sk/img/12/fu­llwidth/1077605_an­ton-dobias-zbrojnos-rozoravka-pysna-princezna.jpg

Nejlepší odpověď
annas

Jde přece o pohádku, mýtický příběh. Přilby s dvěma rohy jsou spojeny s mytologií.

Jenže filmová pohádka Pyšná princezna je zasazená do jiného období. Kontrast země vzkvétající a vykořišťující … Proto voleny i názvy zemí, ve kterých vládnou špatní panovníci a vzbuzují často negativní asociace. V Pyšné princezně vládne slabošský král Půlnočnímu království, zatímco království dobrého krále Miroslava má název pozitivní.

„Filmoví tvůrci vycházejí z konkrétních reálií několika období – většinou
mísí renesanci a gotiku (například ve filmu Pyšná princezna je Miroslavův zámek renesanční, zatímco sídlo krále Půlnočního království je gotické a pseudogotické) s rekvizitami a kostýmy pocházejícími z pozdějších století.“

Proto jsou novodobější kostýmy a rekvizity stylizovány, přizpůsobeny ostatnímu prostředí, tedy i přilby zbrojnošů. To vyžadovala zpočátku i kritika, aby kostýmy, dekorace a dokonce i písně, které se v pohádce objeví, byly stylově jednotné – tj. odpovídaly jednomu určitému období.

Citace (uvedená v uvozovkách) je z práce v pdf PROBLÉM ČASOVÉ A PROSTOROVÉ NEURČITOSTI V ČESKÉ KLASICKÉ HRANÉ FILMOVÉ POHÁDCE

Další odpovědi
marci1

Pravděpodobně je to součást pohádkového kostýmu, aby se to rozlišilo od běžné helmice s 2 rohy.