Proč mají vodníci žaket a ne frak nebo smoking?

Nejlepší odpověď
fcoop

Vyplývá to ze závěrů Evropského Vodnického Summitu (EVS),který se konal r. 1921 ve Švýcarsku – Sarnenské jezero (Sarnersee) – kanton Obwalden.

Sjezd se tehdy konal z mnoha důvodů – jeden z nich byla i tzv. „ústrojová nekázeň“ – v praxi to prý vypadalo tak,že každý vykonavatel tohoto řemesla na sebe navlékl to,co měl po ruce a výsledný dojem údajně poškozoval celkový dojem.

Frak sestával z dlouhého černého saka s rozstřiženými šosy a odstřiženými přednicemi, pod ním se nosila bílá vesta.......atd. Byl a je to večerní pánský oblek.
Smoking také.
Žaket byl naopak denním pánským oděvem !!
Z toho vyplynula volba žaketu – za dne je zcela jistě víc prostoru k práci – vždyť kdo by se koupal v noci.
Takže tak.

Další odpovědi
Lucijej

Jak řekl mowla, žaket je méně formální – nosí se přes den, kdežto frak a smoking je čistě večerní záležitost.

anonym

Žaket je méně formální a na rozdíl od fraku nebo smokingu umožňuje vodníkům namísto motýlku nosit i u nich oblíbený šátek, aniž by ve společnosti způsobovali faux-pas…
;-D

Sůwa

Nějak se mi to nezdá, jak by mohlo vodníkovi v žaketu kapat ze šosu? 🙂

anonym

hlavička :)