SteimlX

Proč mají velká auta, např. autobusy a nákláďáky, vepředu kola s vypouklými disky??

Nejlepší odpověď
honza19hk

ne všechny to mají,ale je to z toho důvodu že přední kola jsou jednomontáž ( mají to i první 2 zatáčecí nápravy (a poslední náprava u typu 10×10 a 12×12, ( pokud je auto v provedení 8×8 nebo 10×10 s vyjímkou Tatry 813 a Tatry 815 8×8 VVN) a je potřeba aby se do nich vešel brzdový kotouč či buden (náklaďáky je mají větší než osobáky), v zadu je „utopené“ kolo jen z venkovní strany,vevnitř je také vypouklé.Tím se také vytvoří mezera mezi koly.Z venku je to také proto aby nebyly tak dlouhé šrouby.Svým způsobem je to jen otočený disk.

o modní trend samozřejmě nejde,to měla už vejda,ale na osobáku to lze také otočit jen ti pak budou kola přečuhovat karoserii.Ale nezkoušel bych to-to se dělá tak maximálně u traktoru kvůli větší a šířce a tím i stabilitě na svahu.

Další odpovědi
Conchus

Nevím, ale moje malé auto má také vypouklé disky. Asi jde o módní trend