tencosepta

Proč mají staří Egypťané výrazné oční víčka?

V každém filmu nebo dokumentu o tomto národu mají muži a občas i ženy výrazné oční víčka, jako by si to malovali černou barvou. Čím to je?

Nejlepší odpověď
led

Toto maľovanie vzniklo pôvodne zjavne ako „ochrana“ proti zápalu očí, čo bol aj vtedy bežný jav. Zapálené viečka sa mazali ochrannou liečivou masťou, neskôr tí bohatší masť kryli farbou.
Náznak tohto zdôvodnenia môžte objaviť napríklad v knihe Egypťan Sinuhet
„Hlavním hrdinou je Egypťan jménem Sinuhet (syn sykomory), jehož život sledujeme od dětství, přes studium lékařství a jeho cestování po mimoegyptských zemích až po jeho zapojení do bouřlivých událostí Achnatonovy reformy a nakonec jeho stáří během restaurace předreformních poměrů.“ http://cs.wiki­pedia.org/wiki/E­gyp%C5%A5an_Si­nuhet

PS.
netvrdím, že uvedený pôvod musí byť pravda, ale je to pravdepodobné a hlavne, pekne to znie :)

Další odpovědi
badisko

A napadlo te ze si je treba malovali ? Moda provazela kazdou civilizaci …proc by to melo v Egypte byt jine ?…
Doplňuji:
Led ; Tohle mne taky napadlo …jenze tato praktika se spis nez na pousti pouziva na snehu …tam je to jasne …ale poust ma precejen stiny a nema porad tu samou barvu …ikdyz mozna mas pravdu ..
Polarnici ..si chranili oci tak… ze si potreli tvare cernou barvou pomahalo.. to na snehovou slepotu …Mimo jine ..:D

led

v zaostalejšich oblastiach Afriky dodnes používajú rôzne hojivé masti aj na zápal očí.