bolak

Proč mají prvorození v průměru vyšší inteligenci než jejich sourozenci? Nemělo by to bejt spíš naopak?

Mně připadá logický, z hlediska přežití lidstva, že by vyšší inteligenci měli mít až druhorození potomci. Vemte to takhle, narodí se dítě a je to džinius, tak si rodiče řeknou, dobrý další už nepotřebujem… a vyhynem. Ale kdyby to bylo naopak, tak si řeknou, hele, je blbej jak pučtok, zkusme to znovu a lépe…

Nejlepší odpověď
beer

„Možná se jim prostě rodiče věnují daleko víc. Možná hraje roli i to, že starší děti jsou často vedeny k výchově svých mladších sourozenců. A někteří vědci také tvrdí, že mozek poškozují protilátky matky, jejichž množství se po každém porodu zvyšuje.“
Samozřejmě, ne všichni vědci se musí ztotožnit ..

Zdroj: http://www.ty­den.cz/rubriky/zdra­vi/vedci-prvorozene-deti-maji-vyssi-iq-a-jinou-povahu_167453.html

Další odpovědi
anonym

Jsem prvorozená, ale bratra mám TAKÉ intoše. Já to vyřešila tak, že moje děti jsou „prvorozené“-každé má jiného otce. Takto postupuje mnoho matek- a vůbec rodičů. Prý nejinteligentnější děti mají staří rodiče.

mojitek

Bolaku,to je jen pověra a s pravdou to nemá nic společnýho..

manon

A kdo to říká?
Doplňuji:
Jestli to tak je, vzkážu to bratrovi, věda je věda, co se dá dělat. Ať má radost.

Lucijej

Nikdy jdem nezaregistrovala, že by se lidé rozhodovali o pořízení další potomka na základě inteligence…
Tak jako příklad uvedu sebe…jsem prvorozená, sama o sobě jsem dokonalý genius a přesto mám tři mladší sourozence a ještě k tomu to jsou samí kluci.

Funna

hmm…a co když si řeknou, máme jednoho blbečka, proč budeme plodit dalšího…a taky vyhynem…teda vyhynuli bychom, kdyby ti (my .-) prvorození byli ti tupí .-))

david22

Jsem prvorozený a považuji to za správné.

pizlicka

ja prvorozena nejsem,ale nemyslim si,ze by byl muj prvorozeny bratr chytrejsi.ja mu delam vrbu,je o dva roky starsi,a ma otazky,jak male dite,a chodi pro odpovedi za mnou.

bolak

beer: akorát nechápu, nám vždycky říkali že inteligence je předem daná, a z toho článku vyplývá že starší děti mají vyšší inteligenci protože se starají o své mladší sourozence..

beer

No jo, nám (mně), když to říkali tak toho nevěděli tolik co dnes. K tomu článku jen dodávám, že oni tu příčinu uvádějí jako jednu z možností. Navíc jsem toho našel mnohem víc, jiní vědátoři to například úplně popírají… A fčul mudruj ))

bolak

Lucijej: nojo, to je ten další faktor, ty jsi sice prvorozená, ale nejsi chlapeček..

říká se přece zplodit strom, zasadit dům, postavit syna… a to poslední je dost důležitá věc, zvlášť pro nás, a jsou i chlapi, co se s tím zacecelej život nedokážou vyrovnat, že se jim nezadařilo, a pak chodí třeba po webech a buzerují ostaní…

Lucijej

Nojo, ale jak věda postupně ukazuje, tak muži postupně ztrácí na důležitosti, lidé se časem budou schopní rozmnožovat bez pánských nábojů, jedna australská herečka tvrdá, že během několika století chlapi vyhynou a vzhledem k tomu, že o tom už zpívá i Jarek Nohavice, tak to musí být pravda ;o)
Tááááákže…z toho vyplývá, že inteligentní prvorozená dcera je ta největší dokonalost, která může existovat. Haugh!

Lucijej

kecám, né australská herečka, ale vědkyně :D :D trošku překlep…

bolak

já bych spíš věřil tý herečce :)

a pokud mluvíš pravdu, tak se nejspíš jedná o cílenou mužskou genocidu, a tomu je nutno ihned zamezit :)

nehledě na to že „inteligentní prvorozená dcera“ je nejen nevětší dokonalost, ale také oxymoron ;)

Lucijej

ad.3 tak teď jsem se urazila…

bolak

já myslím že nebudeš jediná :)

Lucijej

a třeba jo :D

bolak

Funna: to co říkáš je nelogické, ty jsi prvorozená? … a moje teorie dostává zničehonic reálný základy :))

manon: stitastika

Funna

co je na tom nelogického?…ty asi nebudeš prvorozený, když nechápeš podstatu věci…princip je v tom, že pravděpodobnost, že jeden pár mám minimálně jedno dítě je větší, než že jeden pár má minimálně dvě děti…takže pokud prvorození bydou jen ti „horší“, tak se lidstvo nikam ve vývoji neposune…tzn. ti první jsou tu na myšlení, ti další už jen do počtu…a mimo jiné…je větší pravděpodobnost, že pokud je první dítě inteligentní, tak rodiče budou chtít dalšího potomka…a když když se jako první narodí debilní dítě, tak mininum rodičů bude chtít dalšího potomka, ze strachu, že to bude to samé…

bolak

já myslím že se pleteš :) člověk má od přírody potřebu se stále zlepšouvat pokoušet se o lepší a lepší výkony, díky tomu jsme tam kde jsme a dosahujeme pokroku (nemyslím mě a tebe, ale lidstvo jako celek)

kam bychom se dostali, kdybysme hned po prvním neúspěchu hodili ručník do ringu…

Funna

ach jo…to je ale blbá fráze…a z čehopak se asi skládá to tvoje lidstvo?…z jed­notlivých lidí a ti jednotlivci se někam posunují a ti inteligentnější táhnoun ten celek dopředu…žádné lidstvo se jako celek nikam neposune, pokud se neposune jednotlivec…a pokud je jich většina blbců…tak se ani to LIDSTVO nikam dál nepodívá!!!

Lucijej

na tom taky něco je…

manon

A kdo to říká?

Pardón, já chtěla do diskuse – kdyby nějaká dobrá duše tu odpověď smazala, nebudu se zlobit.

bolak

já ti to mazat nebudu, jen ať se ostatní podívají jak seš vlezlá :D

manon

Tak jo. Konečně vím, čí tvář by ten fackovací panák měl :)