Proč mají pravidla zpravidla výjimku?

Nejlepší odpověď
Lucijej

To je přece jasné…výjimka potvrzuje pravidlo ;o)

Další odpovědi
annas

Původní latinský výrok praví, že výjimka pravidla prověřuje či zkouší, nikoliv potvrzuje.

Nějak jsem nad tím nepřemýšlela, až teď. Jak by mohlo něco, co se od pravidla odlišuje, potvrzovat platnost tohoto pravidla? To přece nedává smysl. Původní myšlenka byla chybně převedena z latiny do češtiny.

Znamená to, že kdyby každé pravidlo, které existuje, mělo nějakou výjimku, která ono pravidlo potvrzuje, tak by i toto mé tvrzeni muselo mít nějakou výjimku, protože výjimka potvrzuje pravdilo. Ale jen u některých pravidel se objevují výjimky, jiná ji nemají. Takže je to v pořádku? Ale je to takový začarovaný kruh.

Ale když výjimka pravidla prověřuje,, je možné něco vyzkoušet a dovědět se, zda je to možné. Třeba nějaký objev, změní se jedna složka a dané pravidlo funguje nebo nefunguje. Takže je třeba revidovat závěry a změnit pravidla.

Když napíši ti statkářovi koně skákali, ale dřevěné koně se točily na kolotoči, je to výjimka? Jsou to dvě možnosti pravidla, že koně mohou být mluvnicky životní nebo neživotní. Prověření daného pravidla u skloňování podst. jmen mužského rodu.

https://bezfau­lu.net/clanky/vy­jimka-potvrzuje-pravidlo/

Hamon

Protože se vždy chce někdo cítit výjimečný.