mosoj

Proč mají ponorky tvar vajíčka?

Tak jinak.
Proč nelze vajíčko rozmáčknout, když tlačíme na jeho vrcholy?

Nejlepší odpověď
Lamalam

To nevím, opravdovou ponorku jsem nikdy neviděla, ale ty v televizi a na obrázcích měly tvar doutníku, nikoliv vajíčka.

Další odpovědi
Kepler

Možná měly tento tvar některé z prvních ponorek. Tvar byl diktován jednak požadavkem hydrodynamiky (co nejmenšího odporu prostředí při pohybu), jednak odolností vůči vnějšímu tlaku vody. Vůbec nejvhodnější tvar by byla koule (z hlediska odolnosti), takže výsledkem byl kompromis.

Dochy

Spíš ten doutník… Kulatý průřez je poměrně výhodný z pohledu pevnosti, dlouhý musí být aby se tam vešlo co je třeba a přitom aby byl co nejmenší průřez ve směru plavby a tím i co nejmenší ztráty energie třením. Co nejméně členitý opět kvůli tření.

Tak jinak:
Lze, jen jsi málo mačkal. Jinak ten tvar dokáže docela dobře rozvést ty působící síly. Tlak ve směru „špička-prdelka“ dokonce o něco lépe než samotná koule (která je ale zas univerzálně odolná pro síly působící v různých směrech a zvlášť pro rovnoměrný tlak zvenčí)

hoven 1069

Vajíčko lze rozmacknout tlačenim na jeho vrcholy. Asi jsi nějaký slabší jedinec :)

mosoj

Já mluvím o ponorce a ne batyskafu. Pro ponorku je důležitá pevnost ale také aerodynamický tvar a ten je u koule nevýhodný.

mosoj

Vajíčko má velmi pozoruhodnou strukturu. Je pravda, že pokud klepneme do strany vajíčka lžící, vajíčko praskne, protože jeho skořápka je v tomto místě nejtenčí a snadno poškoditelná. Ale díky svému tvaru odolává tlaku na svůj vrchol stejně jako stavební oblouk budovy nebo mostu. V obloucích zatížení stlačí celou strukturu a pod tímto tlakem je uhličitan vápenatý, který je hlavní složkou tvořící skořápku vajíčka, velmi pevný.