Michal Kole

Proč mají muzea, galerie, hrady a zámky v pondělí zavřeno ? Z čeho tento zvyk pramení ?

Nejlepší odpověď
annas

Pracovníci si potřebuji odpočinout, uklidit po návštěvnících, spočítat exponáty a vybrané peníze atd. Nebo je tento den volný pro různé společné akce a aktivity.

Je to celostátní zvyk, ale kde se vzal, těžko říct.

Další odpovědi
weronika

Mám pocit, že je to proto, že mají otevřeno jak v sobotu tak možná i v neděli,
no a aby si zaměstnanci odpočinuli, tak dávají volno na pondělí…

anonym

I u řezníka mají zavřeno a jak píše weronika.

led

Tento „zvyk“ platil pre všetky kultúrne zariadenia, ktoré pracovali cez dni pracovného voľna (So/Ne). V tom čase ich pracovníci čerpali zaslúžené náhradné voľno – voľný deň. Platilo to aj napríklad v divadlách, možno na to tí starší pamätajú. Pondelok sa potom využíval na údržbu, uzávierky predchádzajúceho týždňa.
Mnohí z odborných pracovníkov kultúry (tj. aj galérií, muzeí, divadiel) sa venovali v pondelok aj učeniu na odborných školách.

Funna

protože mají otevřeno přes víkend a zaměstnanci těchto institucí by si zasloužili taky nějaký volný den a protože po víkendu je nejmenší návštěvnost, pondělí je ideální den…

bolak

U nás i v knihovně.

Marvan

Pro všechny kdo píší že si zaměstnanci potřebují odpočinout: vy asi opravdu nejste zaměstnavatelé že. Řikají vám něco směny? Dlouhý, krátký týden?
Zaměstnanec není od toho aby odpočíval ale aby pracoval a za to dostával mzdu. Nehledě na to, že práce v takových místech rozhodně neni náročná.

K hlavní otázce, nikdy jsem tomu nerozuměl. Třeba v knihovně, kde zaměstnankyně celý den sedí na zakdu, tak v pondělí má ještě volno a v knihovně je úplně zavřeno.

ivzez

Marvan – zdá se – nezná zákoník práce.

Každý zaměstnavatel musí dodržovat dobu odpočinku mezi pracovními směnami
(minimálně 12 hodin) a souvislý odpočinek v týdnu (minimálně 35 hodin).

U většiny pracovníků připadá souslý odpočinek na sobotu a neděli,
v (nejen kulturních) zařízeních, kde se pracuje přes víkend, se doba souvislého odpočinku posouvá na jiné dny.

Marvane, jak kvalitně by podle Vás pracovali neodpočatí zaměstnanci?

Michálek1245

Je to historický zvyk, protože zaměstnanci v kultuře běžně pracovali i o víkendech a tak měli v pondělí volno. Proč se to dodržuje ještě v dnešní době, to nevím. Ať si pak hrady nestěžují, že nemají peníze a kasteláni nebrečí, že jim teče do expozic. Kdyby si tohle dovolila třeba prodejní galerie https://www.ga­lerieubetlemske­kaple.cz/prodej-soucasneho-a-moderniho-umeni/ tak toho moc neprodá.