Avatar uživatele
Miroslavst

Proč mají indky tečku na čele?

Takovou tu čevenou, co to značí? Proč má tu tečku na čele?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 6Pro koho je otázka zajímavá? ReHu, panenka, anonym, GM, anonym, Radak před 4793 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
anonym

nevím já tam mám právě bedara,ale možná že je to maskování,když ho natřu na černo budu taky jak indka

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
panenka

Asi nejtypičtějším „znamením“ Indky je (kromě jejího sárí, samozřejmě 🙂 je tečka na čele. A snad také žádná jiná podobná věc není opředena tolika tajemnstvími, mýty a pověrami. Proč vlastně Indky tyto tečky nosí a co symbolizují? Mají nějakou barevnou symboliku? Můžeme je nosit i zde v Evropě?

Nejznámější Indická herečka – Aišvarja Rai
Bindi neboli tečka

Sánskritské slůvko „Bindi“, které převzala i Hindština a téměř všechny ostatní součastné indické jazyky, je odvozeno od slova „bindu“, což doslova znamená „kapka“ nebo „tečka“. Jen tak pro zajímavost – naproti tomu „sindhu“ znamená „oceán“. Tomtuto krásnému znamínku na čele se také říká tilak – neboli „značka pro štěstí“. Některé typy tilaku nosí i muži – může se jednat o příznivý znak po skončení oběti nebo obřadu, většinou malovaný rumělkou kumkumou nebo popelem. Dalším druhem tilaku, většinou malovaném žlutou hlinkou, si světci odlišují své náboženské vyznání.

Zdroj: http://www.sa­ri.cz/page.php?id=4

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Radak

Mám za to, že jsem kdysi někde četla, že to je třetí oko. Vidí jím, co je normálním očím neviditelné.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ReHu

Ta tečka je červená, ne?

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek