Proč mají ceny uváděny haléře i když se už nepoužívají? Je to zbytečne sockoidní systém.Rohlík za 3Kc a ne za 3,40Kc.

Nejlepší odpověď
annas

Proč?

Protože Kč se dělí se na sto haléřů,, ty se však pro nízkou hodnotu už používají jen v bezhotovostním sty­ku.

Stejně jsou na tom v poslední době i deseti – dvaceti i padesáti haléře. V hotovostní platbě se zaokrouhluje.

Doplňuji:

Pletete si hotovostní a bezhotovostní styk.

Bezhotovostní styk – placení se usktuečňuje bez reálných peněz, pouze písemným převodem z účtu na účet.

hotovostní styk: peníze mám stále k dispozici. Mohu použít jen ty, které existují – od koruny výš.

Hotové peníze jsou oběživo, Opakem oběživa jsou tzv. bezhotovostní peníze, tedy bankovní vklady.

Haléře vyjadřují cenu zboží.

Když zboží stojí 190,60 Kč – převedu někomu z účtu na účet, uvedenou částku, protože nejde o reálné peníze.

Když kupuji něco v hotovosti, musím zaplatit víc podle pravidel o zaokrouhlování. Padesátník a desetník přece neexistují, takřže zaplatím Kč 191, tedy víc než převodem z účtu na účet..

Další odpovědi
da ny

Banky (úročení), mobilní operátoři, poskytovatelé služeb, energií (elektřina, plyn…)
% slevy na zboží – všude se počítá/účtuje v setinách haléřů ( př. 356,47 Kč..).
Za 1 rohlík á/1,90 Kč na pokladně zaplatím 2 Kč. Za 10 rohlíků 19 Kč (ne dvacku).
🙂
Doplňuji:
Ve Vámi uvedeném příiladu zaplatíte za 3 rohlíky 9 Kč nebo s cenou 3,40 10 Kč…

lexx

ale počítá…u pokladny, 50 hal. + 50 hal. = přesně 1 Kč

briketka10

cena se jednoduše zaokrouhluje,
jestli máš na účtu peníze a kartu
plať kartou taky platím kartou :))
Doplňuji:
platba kartou zaručuje nepromítnutí haléřů ve výpisu z účtu

Hlada

Haléře se nepoužívají jen při platbě v hotovosti. Ve všech ostatních platebních transakcích a v účetnictví se používají.

ReHu

Nepoužívají se pouze při hotovostních platbách. Při platbě PP haléře platí.

Pepa25

Haléře nebyly zrušeny, viz
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-se-u-nas-pocita-na-halire-kdyz-zadny-neexistujou

Pepa25

Občas je zajímavé si přečíst vyjádření laika – např. tady annas („bezhotovostní peníze, tedy bankovní vklady“, „nejde o reálné peníze“ 🙂

da ny

Rozhodla tak ČNB:
http://www.me­sec.cz/clanky/ko­nec-haleru-v-cechach/
"s odůvodněním, že už přestávají plnit funkci oběživa, protože s nimi skoro nikdo neplatí. „Obdobně jako dosud bude možné i nadále uvádět ceny zboží a služeb v haléřích a jejich násobcích. Současná praxe zůstane zachována a zaokrouhlovat na celé koruny se budou jen konečné položky nákupu pouze při hotovostních platbách. "
NEBUĎ LENIVÝ, HLEDEJ A ČTI… 🙂

da ny

Doplňuji: ten hliník „sulcovali“ lidé v kasičkách…