bolak

Proč mají Angláni tolik významů pro slovo „jack“?

Jak k tomu přišli?

No ale že se to tak rozšířilo pro tolik významů.. a máme my něco podobného?

Nejlepší odpověď
annas

Podle anglické etymologie to vypadá tak, že je význam základní – zvedák a ostatní jsou odvozené apod.

Jack – podst. jméno r. mužského, středního i sloveso.

Nejstarší je Jack – mužský. r. – již ze 13. století – pravděpodobně anglicismus z francouzského Jacques (který byl maličký), to z latiny Jacobus, viz Jacob – = držet za patu – biblický příběh Ezau a Jakob

Ale v angličtině bylo jméno vždy spojováno s Johanem, Janem „Johnem = ´milostivý,. Později se Jack či varianta Jill používala jako familiární či opovržlivá u nižších tříd.
V dalších letech pak zejména u námořníků (1650s, Jack-tar, je z roku 1781). V USA, jako generický název adresovaný neznámu cizinci je doložen od roku 1889.

Jack – strřední r. . později ve 14. st. , Jakke "mechanické zařízení,“ zer jméno Jack. . Pojmenování bylo použito v angličtině pro „všechny běžné kolegy“ a poté se rozšířilo do různých zařízení nahrazující služebníky (1570s). Používá se obecně u mužů (jack-of-all-obchody, 1610s), samců (1620, viz osla, kavka atd. ,), a mužské personificatkace (1520s, jako je Jack Frost, 1826).

Stejně jako pro stažení bot,, dále Jack v balení hracích karet (1670), je v německém Bauer"sedlák." Hovno „vůbec nic“ je doloženo v roce 1968, USA slang. Závod jack-in-the-kazatelna je doložena 1837. Jack Rozparovač byl aktivní v Londýně 1888. jack of Union Jack je námořní termín pro „vlaječka na přídi lodi“ (1630).

--
jack – sloveso – 1860, zvednout „zvedák, zvednout,“ americká angličtina, z podstatného jména. Přeneseném významu – zvýšení (ceny, atd.),„ – americká angličtina. Související: rozšířeno i na zvedání. = "Masturbovat“ je doložena z roku 1916, pravděpodobně Ve smyslu „penis.“

Angličtina vyjadřuje jedním slovem více významů.

http://www.ety­monline.com/in­dex.php?allowed_in_fra­me=0&search=jac­k&searchmode=no­ne