bolak

Proč maj angláni stejnej výraz <box> pro sport i pro bedýnku? Co maj tyhle dvě věci společnýho?

Nejlepší odpověď
quentos

nemaj. Náš box (sport) se u nich řekne „boxing“.

Další odpovědi
annas

O významu výrazu „box“ i jeho původu se dovíš víc v odkazu. Okopírovala jsem strojový překlad.

box „dřevěný kontejner,“ také „typ keř,“ od LL buxis, z Gk. Pyxis „zimostráz box,“ od pyxos „box stromu,“ nejistého původu. Ger. Büchse je také latinský přejaté slovo. Slang znamenat „pochvu“ je doložen 17c, podle. „Slovníku amerických Slang,“ moderní použití Zdá se, že dosud od c.WWII, možná původně australský, a na pojem „krabice triků.“ Boxy je doloženo od roku 1861. Box office je 1786, v přeneseném smyslu „finanční prvku představení“ to je poprvé zaznamenán roku 1904.

box: „Rána,“ c.1300, z nejistém původu, pravděpodobně v souvislosti s M.Du. boke, MHG BUC a Dan. vyhřívat, celý význam „rána,“ možná napodobovací. Význam slovesa „bojovat s pěstmi“ je z 1560s. Box jako sport je nejprve zaznamenaný 1711.

http://transla­te.google.cz/tran­slate?hl=cs&sl=­en&u=http://dic­tionary.referen­ce.com/browse/box&prev=­/search%3Fq%3Do­rigin%2Bof%2Bt­he%2Bword%2

www

Nic. Jejich jazyk není tak rozvinutý jako třeba náš a proto to musí upřesnit dalšími slovy. Těch příkladů je daleko víc.
Názor
Doplňuji:
Pardon, společný je pouze základ slova, zaměřil jsem se na rozdílný význam, který čeština umí vyjádřit. Angličtina však mnohdy ne.

anonym

Každý jazyk má přece nejen synonyma, ale i homonyma. (homonymum – slovo stejně znějící s různým významem). Co je na tom k divení?
Zvolils odbornou rubriku, tak sem netahej účelové srandičky!
Doplňuji:
http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web­.php/hledat?typ_hle­dani=prefix&ci­zi_slovo=homo­nymum

led

To bude asi tým, že v začiatkoch boxu, keď sa ešte boxovalo holými rukami, víťaz uložil porazeného do bedničky a pochoval …
Doplňuji:
Box – Boj päsťami známy už skoro 4000 rokov. Ale vtedy sa tomu hovorilo ´pästný zápas´.
výraz box vznikol až v modernej dobe v Anglicku.
Domnivam sa (pre prípadných kritikov netvrdím, že viem)
kedže sa bojovalo pre lepšiu viditeľnosť na vyvýšenom lanami uzavretom pódiu, pre podobnosť s priehľadnou krabicou, sa to mohlo pomenovať ako „zápas v krabici, bedni“- „match in a box“ vývojom skrátené „box, boxing“

Lukasy

Tak to je stejny jako co má společneho list papiru a list ze stromu. Všude maji slova ktere maji více významu.

bolak

quentos: já slyšel v telce jak říkali box i boxing, čili spletla se telka a ty lidi v ní nebo i quentos neví úplně všechno? :)

Lukasy: já bych řek že maj společnýho docela dost, kor když vznikly přenesením významu

Dr.Axl: Tak když už máš potřebu reagovat, tak bys mi moch alespoň někde najít, jak vzniknul box-šuplík a jak vzniknul box-mlácení. O homonymech už jsem samozřejmě slyšel, dokonce i tebe samotného považuju za takové místní homonymum, i když takové specifické, protože sice zníš pořád stejně, ale význam prozatím postrádáš.

quentos

tak to se asi spletla telka, nebos koukal na maďarskou :{)> Významy slova box (v angl.) http://en.wiki­pedia.org/wiki/Box_(di­sambiguation) je jich dost, ale žádnej z nich není sport…

quentos

wikipedie je naprd, díval jsem se radši ještě do Webstera, a tam pravili, že box může být i „rána pěstí“. Ovšem zjevně nikoli box jako sport.

led

Možno zle počujem, ale keď rozhodca zastaví boxujúcich a potom znova dáva pokyn hovorí „box“ nie „boxing“

anonym

Zle nepočuvaš, ale zle čteš, V otázce je jasně „výraz pro sport a bedýnku“.
Není to náhodou jako boxing = boxování a box jako pokyn „boxuj!“? (Imperativ). – u jiných disciplin „V boj!“, „Play!“, „Hadžime!“ apod.?

led

to je síce pekné čo píšeš ale môj diskusný príspevok sa viaže ku quentosovej poznámke.
K výrazu pre šport som sa vyjadrila vpredu v odpovedi.
výňatok (možno si to prehliadol) „sa to mohlo pomenovať ako "zápas v krabici, bedni“- „match in a box“ vývojom skrátené "box, boxing""

quentos

ať už Vaše poznámka byla k čemukoli, Dr. Axl reagoval zcela adekvátně. Rozhodčí v ringu přece nebude vyvolávat název sportu ;{)>

led

nie som boxer

bolak

vidíš, možná že si konečně na něco káp…

škoda že je to jen v diskuzi, hned bys odemě dostal palec a nominaci, jen kdybys v odpovědi neplejtval homonymama hominide