Avatar uživatele
bolak

Proč maj angláni stejnej výraz <box> pro sport i pro bedýnku? Co maj tyhle dvě věci společnýho?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? annas, johana 56, Damiana před 4229 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
quentos

nemaj. Náš box (sport) se u nich řekne „boxing“.

2 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?anonym, Damiana Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
annas

O významu výrazu „box“ i jeho původu se dovíš víc v odkazu. Okopírovala jsem strojový překlad.

box „dřevěný kontejner,“ také „typ keř,“ od LL buxis, z Gk. Pyxis „zimostráz box,“ od pyxos „box stromu,“ nejistého původu. Ger. Büchse je také latinský přejaté slovo. Slang znamenat „pochvu“ je doložen 17c, podle. „Slovníku amerických Slang,“ moderní použití Zdá se, že dosud od c.WWII, možná původně australský, a na pojem „krabice triků.“ Boxy je doloženo od roku 1861. Box office je 1786, v přeneseném smyslu „finanční prvku představení“ to je poprvé zaznamenán roku 1904.

box: „Rána,“ c.1300, z nejistém původu, pravděpodobně v souvislosti s M.Du. boke, MHG BUC a Dan. vyhřívat, celý význam „rána,“ možná napodobovací. Význam slovesa „bojovat s pěstmi“ je z 1560s. Box jako sport je nejprve zaznamenaný 1711.

http://transla­te.google.cz/tran­slate?hl=cs&sl=­en&u=http://dic­tionary.referen­ce.com/browse/box&prev=­/search%3Fq%3Do­rigin%2Bof%2Bt­he%2Bword%2

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
www

Nic. Jejich jazyk není tak rozvinutý jako třeba náš a proto to musí upřesnit dalšími slovy. Těch příkladů je daleko víc.
Názor
Doplňuji:
Pardon, společný je pouze základ slova, zaměřil jsem se na rozdílný význam, který čeština umí vyjádřit. Angličtina však mnohdy ne.

Upravil/a: www

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Každý jazyk má přece nejen synonyma, ale i homonyma. (homonymum – slovo stejně znějící s různým významem). Co je na tom k divení?
Zvolils odbornou rubriku, tak sem netahej účelové srandičky!
Doplňuji:
http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web­.php/hledat?typ_hle­dani=prefix&ci­zi_slovo=homo­nymum

Upravil/a: anonym

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
led

To bude asi tým, že v začiatkoch boxu, keď sa ešte boxovalo holými rukami, víťaz uložil porazeného do bedničky a pochoval …
Doplňuji:
Box – Boj päsťami známy už skoro 4000 rokov. Ale vtedy sa tomu hovorilo ´pästný zápas´.
výraz box vznikol až v modernej dobe v Anglicku.
Domnivam sa (pre prípadných kritikov netvrdím, že viem)
kedže sa bojovalo pre lepšiu viditeľnosť na vyvýšenom lanami uzavretom pódiu, pre podobnosť s priehľadnou krabicou, sa to mohlo pomenovať ako „zápas v krabici, bedni“- „match in a box“ vývojom skrátené „box, boxing“

Upravil/a: led

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Lukasy

Tak to je stejny jako co má společneho list papiru a list ze stromu. Všude maji slova ktere maji více významu.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
bolak

quentos: já slyšel v telce jak říkali box i boxing, čili spletla se telka a ty lidi v ní nebo i quentos neví úplně všechno? :)

Lukasy: já bych řek že maj společnýho docela dost, kor když vznikly přenesením významu

Dr.Axl: Tak když už máš potřebu reagovat, tak bys mi moch alespoň někde najít, jak vzniknul box-šuplík a jak vzniknul box-mlácení. O homonymech už jsem samozřejmě slyšel, dokonce i tebe samotného považuju za takové místní homonymum, i když takové specifické, protože sice zníš pořád stejně, ale význam prozatím postrádáš.

před 4229 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
quentos

tak to se asi spletla telka, nebos koukal na maďarskou :{)> Významy slova box (v angl.) http://en.wiki­pedia.org/wiki/Box_(di­sambiguation) je jich dost, ale žádnej z nich není sport…

před 4229 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
quentos

wikipedie je naprd, díval jsem se radši ještě do Webstera, a tam pravili, že box může být i „rána pěstí“. Ovšem zjevně nikoli box jako sport.

před 4229 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
led

Možno zle počujem, ale keď rozhodca zastaví boxujúcich a potom znova dáva pokyn hovorí „box“ nie „boxing“

před 4229 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

Zle nepočuvaš, ale zle čteš, V otázce je jasně „výraz pro sport a bedýnku“.
Není to náhodou jako boxing = boxování a box jako pokyn „boxuj!“? (Imperativ). – u jiných disciplin „V boj!“, „Play!“, „Hadžime!“ apod.?

před 4228 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
led

to je síce pekné čo píšeš ale môj diskusný príspevok sa viaže ku quentosovej poznámke.
K výrazu pre šport som sa vyjadrila vpredu v odpovedi.
výňatok (možno si to prehliadol) „sa to mohlo pomenovať ako "zápas v krabici, bedni“- „match in a box“ vývojom skrátené "box, boxing""

před 4228 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
quentos

ať už Vaše poznámka byla k čemukoli, Dr. Axl reagoval zcela adekvátně. Rozhodčí v ringu přece nebude vyvolávat název sportu ;{)>

před 4228 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
led

nie som boxer

před 4228 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
bolak

vidíš, možná že si konečně na něco káp…

škoda že je to jen v diskuzi, hned bys odemě dostal palec a nominaci, jen kdybys v odpovědi neplejtval homonymama hominide

před 4228 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek