Nik92

proč má žirafa dlouhý krk?

Nejlepší odpověď
zl@tk@

Tady máš odpověď: http://science­world.cz/biolo­gie/proc-ma-zirafa-dlouhy-krk-2831

Zdroj: http://science­world.cz/biolo­gie/proc-ma-zirafa-dlouhy-krk-2831

Další odpovědi
hanulka11

Snad každá evolučně-biologická knížka pojednává o délce žirafího krku – a kupodivu, žirafí krk je vzácným příkladem jevu vysvětlovaného odjakživa zcela jednohlasně: žirafa má dlouhý krk proto, aby dosáhla do korun stromů a mohla tam žrát listí. Praví tak Darwin i africké lidové legendy.

Současná žirafa vskutku převyšuje ostatní kopytníky o nějaké tři metry, přičemž předkem žiraf byla zvířata podobná dnešní okapi (Okapia johnstoni), tedy tvorové podstatně nižší. Představa, že žirafí krk je adaptací proti potravní konkurenci, zahrnuje dva alternativní předpoklady: buď tato potravní konkurence stále trvá, takže dlouhý krk je dosud udržován stabilizující selekcí, anebo jsou výdaje na udržování takové vlastnosti zanedbatelné, a udržuje se tedy pouhou setrvačností.
Věc má háček. Především žirafí krk je, jak ještě uvidíme, záležitost podivná a jistě i evolučně drahá: tak například mladým žirafám roste krk o 23 centimetrů týdně, což jistě není zadarmo, a mozek dospělé žirafy je zásobován krví ze srdce spočívajícího o celé tři metry níž. Žirafa má sice dlouhé nohy, ale její výška není zprostředkována celkovým zvýšením zvířete. Krk roste zcela disproporčně, jako by šlo o jeho délku spíš než o výšku žiraf…

vše další je v odkazu

omluva zlatce ..byla rychlejší

Zdroj: http://science­world.cz/biolo­gie/proc-ma-zirafa-dlouhy-krk-2831

venkovan

Žirafa byla původně něco jako strakatá zebra. A byla strašně pohodlná a neposlouchala. když přicházela povodeň světa a Noe svolával zvířata na svoji archu, tak se žirafa vyvalovala pod fíkovníky a kašlala na nějakou potopu. Nicméně když se začala valit voda, tak začala utíkat směrem do kopců. Jenže voda ji dostihla a tak příroda dala žirafě ještě šanci. Když sebou pohne a poběží rychle jako povodňová voda, dostane od přírody dlouhý krk aby měla hlavu nad vodou, když by se propadla při běhu do měnších proláklin.
A žirafa šanci využila. Nicméně na památku a připomnění nám všem, že máme poslouchat, žirafě zůstal dlouhý krk.
Evoluční vědci si potom vymysleli, že to je aby dosáhla do stromů nad ostatní zvířata, ale vědcům moc nevěř.
A nebo mi vyvrať, že nemám pravdu.

SeptikB

… To jednou Chuck Norris při návštěvě Afriky nakopl zebru do hlavy…