zjentek

proč má v Ostravský zoo každej exponát uvedený jméno taky Brailleovým písmem?

nejvíc mě potěší varianty, který mně vysvětlí smysl tý investice :o

Nejlepší odpověď
beer

Aby slepci, kteří vnímají zvířata všemi zbývajícími smysly věděli, které zvíře mají před sebou.
Ty zvíře jen vidíš. Oni je ale slyší, cítí, něke si na ně mohou i sáhnout atd. Investice to pro ně rozhodně není zbytečná.

Další odpovědi
annas

Chodila jsem do Tyfloservisu, kde nevidomí získávali představu nejen o zvířatech, ale i o jiných předmětech pomocí obrázků, který měly znaky Braillova písma.

Pokud jsou v ZOO jen nápisy, tak si nevidomí " přečtou", o které zvíře jde, a doma si je „omakají“ na obrázku a přidají zvuk, který si zapamatovali.

Nepovažuj nápisy za zbytečnou investici. Přece nevidomí také chtějí leccos poznávat.

Lamalam

Kbybys neviděl, tak by ses na smysl té investice takhle hloupě neptal.

huxa

Ještě doplním odpověď k investici-Jestliže budeme počítat cenu vstupenky 70Kč pro zdravotně postižené; 100Kč pro dospělého a to, že do zoo příjdou pouze jeden nevidomý za den (určitě se konají různé zájezdy, apod.) a s tím, že každý druhý nevidomý má doprovod, ročně si na nich zoo příjde minimálně na 50"000Kč, tudíž investice je to dostatečná a na sebe si nejspíše vydělá. Navíc si budou kupovat určitě potraviny, suvenýry, apod.

annas

Už jsem několikrát uváděla, že jsem se se zrakově postiženými stýkala, proto vím, že jim vadilo, když je někdo nazval „slepec“, „slepý“ místo nevidomý. Reagovali na to dost nepříjmeně, dotýkalo se jich to. Samozřejmě ne všichni. Každý přijímal různě.

Vždyť slepec je hlodavec.

zjentek

annas: je to celkem přirozené ..taky reaguju nepříjmeně, když mě nazvou moudrým. Každý přijímá různě, nicméně co není ilegální je legální :o

annas

Vy jste ten výraz nepoužil. Je fakt, že postižení jedinci bývají často víc citliví a nevrlí. Je to tak, co není zakázáné, je dovolené …

Nevím, mně osobně ten výraz „slepec“ nesedí.

zjentek

Lamalam, špatně vidíš nebo co? :o

zjentek

ještě že někde nemůžou i ochutnat, to bys mě dostal ..jestli v tý zoo neměli začít napřed tím, že by tím brejlovým písmem třeba nějak vyznačili směry prohlídky s informací, co kde budou za exponáty, ale to voni ne, to voni raději vybrejlujou "puštík vousatý, nebo proužkovaný"" a ten si tam přes den vesele spí ..navíc, ty cedule s tím písmem jsou na druhý straně pěšiny, než jsou ty klece, takže když seš slepej a nemáš doprovod- prima zážitek! A necejtíš ani prd, leda že by prd :o

beer

Neboj, ten slepecký systém orientace i na něj navazující popisky jsou právě se slepci konzultovány. To co je pro nás zdánlivě nelogické, slepcům vyhovuje.

zjentek

nějak mně tam vypadlo beer- to je diskuse k jeho příspěvku ,)