Nikkol

Proč má týden zrovna 7 dni?

Nejlepší odpověď
chudst

Naprosto totozna otazka: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-ma-tyden-7-dni

Další odpovědi
hanulka11

Sedm dní je téměř přesně čtvrtina lunárního cyklu a lidstvo dlouhou dobu určovalo svůj čas podle měsíčních fází. Navíc na obloze pozorovali lidé pouhým okem sedm největších objektů, kromě Slunce a Měsíce také pět planet (Mars, Merkur, Jupiter, Venuši a Saturn). Podle nich byly ostatně pojmenovány i dny v týdnu (tedy v latině, ale z ní se tato pojmenování dostala i např. do francouzštiny).

Týden mají všechny známé velké kultury. Sedmidenní týden byl zaveden nejen na Blízkém východě, ve Středomoří a později i v Evropě, ale nezávisle také v Indii, Číně a Japonsku. Výjimku tvoří Vikingové, kteří ‚vynalezli’ pětidenní týden – šest takovýchto týdnů tvořilo jeden měsíc, kterých bylo (stejně jako dnes) dvanáct do roka. A za francouzské revoluce na konci 18. století byl zaveden kalendář dokonce s desetidenním týdnem. Používal se dvanáct let.

Zdroj: http://www.ma­xim.cz/cirkus-maximus/prihody-ze-zivota/5143-proc-ma-tyden-7-dni

lejla37

Přemýšleli jste někdy o tom, proč má týden sedm dní? Zřejmě za to už 5 000 let vděčíme Babylóňanům, kteří číslu 7 přikládali zvláštní význam. Možná je to tím, že přibližně po sedmi dnech se střídají fáze Měsíce (nov – první čtvrt – úplněk – poslední čtvrt). Ale zřejmě také proto, že ve své době pozorovali na obloze sedm pravidelně pohybujících se těles, která jim zářila nebo jen světlo odrážela: Slunce, Měsíc, Merkur, Venuši, Mars, Jupiter a Saturn. Těmto objektům přiřadili 7 tehdy známých kovů a svých 7 bohů. Všimli jste si, že v některých západních jazycích jsou názvy některých dnů v týdnu nápadně podobné 7 vybraným světelným objektům na obloze?
Pondělí byl den stříbra zasvěcený stříbřitému Měsíci: Monday – Moon
Úterý byl den železa, zasvěcený Marsu: Mars – Tuesday
Středa byl den rtuti, zasvěcená Merkuru: Mercury – Wednesday
Čtvrtek patřil cínu a planetě Jupiter: Jupiter – Thursday
Pátek byl den mědi, zasvěcený Venuši: Venus – Friday
Sobota patřila olovu a Saturnu: Saturn – Saturday
Neděle byla dne zlata a zlatavého Slunce: Slunce – Sunday

Snad to bude stačit… =D =D =D

Zdroj: http://fyzmatik­.pise.cz/145303-proc-ma-tyden-7-dni.html

Galax

Protože Bůh tvořil naší Zemi přesně týden (včetně odpočinku), tedy 7 dní..... týden je biblický časový úsek

baghira

Podle židovské tradice
(Kniha Berešit (Genesis), kapitola první)

lexx

protože pracovat osm dnů již je neúnosné a nelidské