Kelt

Proč má stejný obrázek různou velikost, když se mění název?

Prohlížím si soubory a vyřazuji ty, které mám vícekrát. Stejný obrázek, formát, rozměry má při názvu obsahující jen číslice – 10 cifer velikost 207kB, název obsahující velká písmena a číslice – 4 písmena a 2 číslice, má velikost 467 kB. Proč?

Nejlepší odpověď
cochee

Název s tím nemá vůbec nic společného. Tipuju, že jde o formát jpeg. Tento formát používá ztrátovou kompresi. Pokud se originál nahraje do nějakého obrazového editoru a pak uloží (byť se neprovede vůbec žádná úprava), téměř jistě se změní jeho velikost, protože editor jej při uložení překomprimuje, stupeň komprimace se přitom dá nastavit, ale většina lidí o tom ani neví a nechá tam přednastavený stupeň. Vzhledem navíc k tomu, že se nedá zjistit stupeň komprimace toho původního obrazu, změní se velikost v podstatě vždy a někdy velmi razantně.