stanley 13

Proč má Šrí Lanka ve vlajce lva?

Nejlepší odpověď
annas

http://www.on­tola.com/cs/me­xiko-ekvador-sri-lanka

Šrí Lanka se dříve jmenovala Cejlon. Původ slova Cejlon se odvozuje ze sanskrtského Sinhala (i hlavní etnická skupina šrílanských obyvatel se dodnes nazývá Sinhálci): sinha znamená v sanskrtu „lev“, celý název lze interpretovat jako „lví krev“. Protože lvi na Šrí Lance nikdy nežili, obvykle se předpokládá, že jde o odkaz na lvího muže, hrdinu, podle pověsti dědečka prvního krále Vidžáji. Proto má Šrí Lanka na vlajce žlutého lva s taseným mečem.

Další odpovědi
Lucijej

Lev je dávný symbol ostrova a připomíná, že mýtický Arian, otec legendárního vládce a dobyvatele ostrova Vidžáje, byl lev, a že domácí jméno tohoto zvířete, sinha, je základem původního názvu Lví ostrov (Sinhala dvípa – odtud Cejlon).

Příště zkus trochu gůglit.

Zdroj: teta Wiki