petka

Proč má slon chobot?

Na co ho používá, čím se liší od klasického nosu?

Nejlepší odpověď
iceT

Protože by se bez něj nenajedl ani nenapil,asi by ani nemohl dýchat.
http://vtm.e15­.cz/clanek/co-je-vlastne-sloni-chobot-je-to-opravdu-prerostly-nos

Ano, je to přerostlý nos, ale současně i přerostlý horní pysk, ale třeba i vědro na vodu anebo ruka, která leccos podá. Sloni jím dýchají, strkají si jím do tlamy potravu, mohou si jím lámat větve či hloubit hluboké jámy, když hledají vodu k pití. Na jedno nabrání slon do chobotu nasaje 15 až 20 litrů vody. Díky mnoha nervovým zakončením a hmatovým tělískům je chobot orgánem co do citlivosti srovnatelným s prsty lidské ruky. Slon jím umí sbírat ze země drobné plody, v zoologických zahradách též mince.

Chobot sestává asi ze 40 000 svazků podélných i kruhovitých svalů, které umožňují jeho ohebnost na všechny strany. Slon ho může natáhnout do délky i smrsknout. Přestože v chobotu nejsou vůbec žádné kosti, činí bezohledným lovcům slonů potíže přeříznout jej i nejostřejším nožem. Chobot je tak silný, že jej může slon použít i jako zbraň -nepřítele s ním může odhodit, omráčit nebo i zabít! Chobotu vděčí za své jméno celý jeden živočišný řád, chobotnatci (Proboscidea), jejichž zlatým věkem byly ovšem třetihory; dodnes přežily jen tři druhy: slon africký, slon pralesní a slon indický.

Další odpovědi
pl4toon

Je to od přírody nemotora a chobot je cesta jak se nasytit, napít, jak přebrodit hlubokou řeku.

I_hate

Když se to vezme doslova, nemá náhodou slon 2 choboty? :D

Elis Pokorná

Kromě dýchání si jím podává potravu a pití a také ho používá jako my ruce.

badisko

protoze s rukou na ksichte by vypadal smesne …

briketka10

jo jo :))

mosoj

Stejně znám mnoho lidí kteří mají chobot a strkají ho všude.