quentos

Proč má nespisovná čeština tendenci přidávat všude háčky?

Např. vraž* to tam (naproti spisovnému VRAZ), snáž* (namísto SNÁZ – snadněji) – vyslovují se snad „háčkované“ souhlásky lidem SNÁZ? :{)))>

Nejlepší odpověď
annas

Mnohé tvary souvisejí s historickým vývojem českého jazyka. V některých nářečích se nepromítly zániky jerů, jejich vokalizace či další hláskové obměny na rozdíl od spisovné češtiny, proto zůstaly původní tvary jako ve staré češtině.

Obecná čeština je tzv. interdialekt, tedy nadnářeční útvar, takže některé nářeční varianty se stírají, jiné zůstávají.

Další odpovědi
samicek333

možná někomu ano, nebo to člověku zní líp?

anonym

určitě se vyslovují o něco lépe, jinak by se nepoužívali.

nyja

Zkuste si sám nahlas říci rozdíly a určitě si všimnete, že nespisovná čeština s háčky se vyslovuje lépe.