Michal Kole

Proč má lidový výraz „sociálka“ pojmenování pro dva různé skoro spolu nesouvisející úřady ?

Sociální odbor péče o dítě a rodinu, školství a tělovýchovu a Česká správa sociálního zabezpečení.

Jak tato nepřesná zkrácenina vznikla ?

Co to přesně je zda lingvistický, lexikální výraz je to agrot, slang,obecná čeština, hovorová čeština nebo co ještě existuje ?

Nejlepší odpověď
annas

Sociální odbor a sociální zabezpečení. Obě sousloví mají společný výraz – sociální. Slovo „sociálka“ vzniklo tzv. unvierbizací – z dvouslovného pojmenování vzniklo jednoslovné. Podobně – zubní lékař = zubař, základní škola = základka atd.

Jde o hovorový výraz (v mluvené řeči) či nespisovný v psaném projevu.

Další odpovědi
quentos

… to by ses ještě divil, sociálka se totiž občas taky říká sociálnímu zařízení neboli záchodům. Jak ty souvisejí s úřady?… nejspíš tak, že to jde s úřady v tomhle státě do h…