Aerie

Proč má láhev od vína vypouklé dno?

Nejlepší odpověď
anonym

ad mosoj, úvaha o lahvích typu sekt, je sice správná, ale méně vypouklé dno mají i ostatní vinné láhve, viz odkaz ve zdroji:
Tam je důvod prozaický, pokud dochází k fermentaci v láhvi (anebo u ostatních lahví při delším skladování naležato a následně postavení před servírováním) se vinné sedimenty kumulují v úzkém mezikruží blíže ke kruhovému obvodu láhve, čímž se snižuje na minimum riziko kontaminace do sklenic.
Doplňuji:
ad mosoj, díky za dík, … to je sranda, jak se tu doplňujem a nakonec jsme tu zůstali sami. 🙂

Zdroj: http://www.sil­verspurcorp.com/com­pany/articles/glas­s_wine_bottles_sha­pes_colors.html

Další odpovědi
mosoj

Musíš upřesnit že máš na mysli láhev od šumivého vína ( sektu).
Sekt uvolňuje velké množství CO2 ( proto vystřeluje špunt) a v lahvi vzniká velký tlak.
Vypouklé dno dovnitř lahve ( proti tlaku) zvyšuje pevnost lahve vůči tomuto tlaku.
Doplňuji:
Dr.Axl : To by souhlasilo. Sekt se vyrábí fermentací ( zkvašování) v lahvých.
Dík za doplnění.

zl@tk@

Lahve i sklenice ( foukané ) ať již ručně nebo strojová výroba mají všechny vypouklá dna směrem dovnitř, protože teplota při výrobě dosahuje přes 1000 st.C a spodní část lahve či sklenice je silnější ( odborně se označuje slovem led) tak proto se musí dno zatlačit směrem dovnitř výrobku jelikož má tendenci se vracet zpět. To by znamenalo, že by se vyboulilo směrem k zemi a sklenice by nestála rovně. Pokud by stála vůbec! Je možno si toto ověřit na jakékoliv foukané sklenici. Pokud máte doma sklenici třeba na vodu stačí ji obrátit dnem vzhůru a na každé bude patrno, že dno bylo zatlačeno směrem dovnitř výrobku. Pokud jste někdo navštívil sklárnu a byl na huti kde se pracovalo, bylo možno toto vidět. POZOR – netýká se tzv. kalíškoviny tj. kalíšek na stopce s dýnkem. Ale i tady je patrno, že dýnko (spodek) skleničky není rovné, ale tvarované směrem dovnitř. U lahví na sekt je efekt vtlačeného dna ještě markantnější, protože jak již tu bylo napsáno dochází v lahvích k sycení jejich obsahu a tudíž je zde nebezpečí roztrhnutí lahve.