eleonnore

Proč má kladivoun takový tvar hlavy?

Už Darwin se zamýšlel nad tím, proč mají různé druhy pěnkav odlišné tvary zobáků a dospěl k tomu, že to má svůj evoluční důvod (jiný druh potravy).

Ví se tedy, proč zrovna žralok kladivoun má tvar hlavy takový, jaký má? Je to kvůli odlišnému způsobu života?

Díky :)

Edit: Keplere, dekuji za odpoved, ano, Wikipedii jsem si precetla take. Zajimala me ale diskuze. Wikipedie neni vsevedouci, tak me zajima, jestli se nekdo neco nedocetl treba v Epose, ve FB strance I fucking love science, kde casto podobne clanky o novych studiich publikuji, nebo nekdo neco nevidel na Discovery. Chapu ze te stve, proc se nekdo pta na neco snadno nalezitelne, ale u me to opravdu neni o lenosti ani o sbirani bodu, ja jen chtela znat i pripadne alternativni odpovedi.

Nejlepší odpověď
Kepler

Důvody, proč mají kladivouni tak nezvyklý tvar hlavy, se dlouho zkoumaly. Zdá se, že jich existuje několik a každý přináší určitou adaptační výhodu. Za prvé to je proto, že tento tvar hlavy výrazně zlepšuje vztlak kladivounů a tím jim ulehčuje plavání. Za druhé jim umožňuje lepší manévrování při horizontálních obratech. Za třetí jim vylepšuje celoplošné panoramatické vidění, neboť oči jsou umístěny daleko od sebe na koncích hlavy. Za čtvrté široká hlava pojme větší množství Lorenziniho ampulí, tudíž jim umožňuje ještě lépe detekovat slabé elektrické pole vytvářené jejich kořistí. Za páté jim takto tvarovaná hlava pomáhá udržet při dně jejich oblíbenou kořist, což jsou rejnoci a trnuchy až do doby, než jí „zpracují“ čelisti.
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Kladivouno­vit%C3%AD

Proč se vlastně kladou otázky tohoto druhu, když to lze najít během pár vteřin na netu?

Další odpovědi
annas

Informace se liší. Máte-li zájem, projděte si anglické odkazy.
https://www.e­urekalert.org/pub_re­leases/2002-08/aps-wth082202.php

https://www.new­scientist.com/ar­ticle/dn18210-why-the-hammerhead-shark-got-its-hammer/

Je to jeden z nejvíce excentrických výtvorů evoluce, hlava ve tvaru kladiva.

Studie naznačuje, že u kladivouna se vyvinula hlava se zvláštně tvarovaný čenichem k posílení vidění zvířete a jeho lovecké zdatnosti.

Tito tvorové maji mají výhled 360 stupňů ve vertikální rovině, což jim umožňuje současně vidět kořist nad a pod nimi.

https://www.new­scientist.com/ar­ticle/dn18210-why-the-hammerhead-shark-got-its-hammer/

Charakteristický tvar kladiva u těchto mořských predátorů se nazývá cephalofoil.

Vědci si nejsou stoprocentně jistí, proč se hlava vyvíjela tímto způsobem. Ale mají několik různých teorií,

První z nich je, že jim pomáhá při plavání podobně „výtah“ nebo jako křídla letadla.. Jsou tedy pružnějšl í a proto se mohou otáčet snadněji a s větší rychlostí.

Za druhé – Další teorie je, že kladivoun využívá cephalofoil na pomoc při odchytu dravců. Jedním z oblíbených jídel je rejnok.

Za třetí. Nejpravděpodob­nějším vysvětlením je, že cephalofoil zvyšuje schopnost kladivouna vycítit kořist. Všichni žraloci mají elektrické senzory mose nosu a hlavě, tzv. zvané lorenziniho ampule.
http://animal­s.howstuffwor­ks.com/fish/sh­arks/hammerhe­ad-shark2.htm

Předek všech kladivounů/žraloků se pravděpodobně objevil náhle v oceánech na Zemi před asi 20.000.000 royk a byl stejně velký jako někteří současní žraloci. Vyplývá to z nové studie University of Colorado v Boulderu.

Ale jakmile se kladivoun vyvíjel tzv. divergentním vývojem v různých směrech, některé druhy se staly větší, některé menší, Rozlišovacím znakem se stalo kladivo – hlava se změnila velikostí i tvarem.

Jde o chybu evoluce., možná souvislost i se schopností dlouhé doby reprodukce.

http://www.co­lorado.edu/to­day/2010/05/18­/new-hammerhead-study-shows-cascade-evolution-affected-size-head-shape

dudu

Takto položená otázka postrádá logiku. Matka příroda dlouhodobou metodou pokus a omyl vytvářela strukturu rostlin i živočichů tak, aby si navzájem optimálně konkurovali a přitom každé boží hovádko mělo svoje místo na Slunci. Proto bych se spíše např. dotazoval jaké výhody kladivounu poskytuje morfologie jeho hlavy oproti svým potencionálním konkurentům a predátorům.

briketka10

Otázka by se dala nahlásit, když se dá jednoduše najít.
Je to jen tahání bodů od jiných uživatelů. Toť vše!!

eleonnore

To me znas, ze vis, ze jsem ji polozila, abych tahala body? Povim ti to asi takto:

1.) Body zde nemaji zadnou hodnotu. Potesi, ne ze ne. Ale co za ne mam? Medaili? Za tu si stesti opravdu „nekoupim“.
2.) Body se zde daji tahat uplne jinak. Denne tu vidim pod sebou klidne i pet otazek od jednoho uzivatele, navic takove, ktere by se klidne daly polozit v jedne otazce. Stejne tak tu vidim velice snadno nalezitelnych informaci, ktere casto pokladaji dokola ti stejni uzivatele. Stve me, ze se to tu zapleveli, ale zkousim to tolerovat, kazdy z nas holt ma rad jine veci a ma take jiny zamer, proc kona jak kona.

  1. Ano, wikipedii si mohu otevrit take. Ale prave proto jsem se zeptala zde. Zajimalo me, jestli nekdo nenarazil na nejaka jina vysvetleni, ktera me zaujmou a ja si tyto odpovedi dam dohromady. Nekdo treba kouka na Discovery, nekdo cte Epochu. Zajimala me diskuze a opravdu me mrzi, ze jsem za to hned nejaka vypocitava mrcha, ktera taha body z uzivatelu.

MK44, dekuju za zastani :)

MK44

A nebyla by to tady nuda? Otázka je alespoň smysluplná. Třeba někdo zná novější objevy, které se na wiki ještě nedostaly.