Proč ma HDD s označením třeba 500GB jen 460GB?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Pokročilý

Mnozí výrobci mají u předpony giga na mysli opravdovou miliardu, i když v informatice se předponou giga myslí 230, tedy 1 073 741 824. Jiní výrobci zase směšují binární a dekadické předpony, když uvádějí kapacitu disku odvozenou od počtu sektorů, přičemž používají binární kilobyty (1 KB = 2 sektory na disku o velikosti 512 B) a dekadické gigabyty (106 KB). Neznalí zákazníci po zformátování disku zjistí, že má menší kapacitu, než předpokládali. V prvním případě asi o sedm procent a v druhém asi o pět procent. (Místo 230 patří dvě na třicátou)

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/B in%C3%A1rn%C3%AD_p%C5%99edpona

Další odpovědi:

Bronzový

Já jsem si koupil HDD 1000 GB a měl jsem tam jen 920. Taky be mě to zajímalo.

Zlatý

V otázce máte chybu, kterou jste patrně převzal z chybného údaje, který vám sdělil operační systém. Proto vám to nesedí. Výrobce disku je v tom nevinně, windows systém pouze uvádí při měření velikosti disku chybnou JEDNOTKU! Konkurenční systémy obvykle touto chybou netrpí, třeba v ubuntu linux je uváděná jednotka správná.

Platí totiž tato rovnost:

=========================
500 GB = 465 GiB
1000 GB = 931 GiB
=========================
(GB čteme gigabajt)
(GiB čteme gibibajt)

... uteklo vám tam pouze to malé písmenko "i" které značí binární prefixy (násobky 1024) zatímco bez písmene "i" jsou to prefixy dekadické (násobky 1000).

V důsledku jsou to pak dvě různé jednotky označující naprosto stejné množství bajtů a mnozí na to zapomínají. Tak proto.

Operační systémy windows vás matou tím, že chybně místo GiB píšou pouze GB ale myslí tím právě GiB :-))

zdroj: http://cs.wikipedia.org/…

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Zajímavé otázky v kategorii Počítače a internet

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Počítače a internet

Zlatý Bedy 1525
Zlatý Michal Kole 1198
Zlatý mosoj 1028
Zlatý Hlada 948
Zlatý ge0rge 894
Zlatý www 829
Zlatý led 820
Zlatý badisko 818
Zlatý gecco 795
Zlatý arygnoc 674

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.