Proč ma HDD s označením třeba 500GB jen 460GB?

Nejlepší odpověď
Honzucha

Mnozí výrobci mají u předpony giga na mysli opravdovou miliardu, i když v informatice se předponou giga myslí 230, tedy 1 073 741 824. Jiní výrobci zase směšují binární a dekadické předpony, když uvádějí kapacitu disku odvozenou od počtu sektorů, přičemž používají binární kilobyty (1 KB = 2 sektory na disku o velikosti 512 B) a dekadické gigabyty (106 KB). Neznalí zákazníci po zformátování disku zjistí, že má menší kapacitu, než předpokládali. V prvním případě asi o sedm procent a v druhém asi o pět procent. (Místo 230 patří dvě na třicátou)

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Bin%C3%A1­rn%C3%AD_p%C5%99ed­pona

Další odpovědi
SajmonModer

Já jsem si koupil HDD 1000 GB a měl jsem tam jen 920. Taky be mě to zajímalo.

anonym

V otázce máte chybu, kterou jste patrně převzal z chybného údaje, který vám sdělil operační systém. Proto vám to nesedí. Výrobce disku je v tom nevinně, windows systém pouze uvádí při měření velikosti disku chybnou JEDNOTKU! Konkurenční systémy obvykle touto chybou netrpí, třeba v ubuntu linux je uváděná jednotka správná.

Platí totiž tato rovnost:

=============­============
500 GB = 465 GiB

1000 GB = 931 GiB

(GB čteme gigabajt)
(GiB čteme gibibajt)

… uteklo vám tam pouze to malé písmenko „i“ které značí binární prefixy (násobky 1024) zatímco bez písmene „i“ jsou to prefixy dekadické (násobky 1000).

V důsledku jsou to pak dvě různé jednotky označující naprosto stejné množství bajtů a mnozí na to zapomínají. Tak proto.

Operační systémy windows vás matou tím, že chybně místo GiB píšou pouze GB ale myslí tím právě GiB 🙂

zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Bin%C3%A1­rn%C3%AD_p%C5%99ed­pona