dmatejek777

Proč má člověk ledové ruce a další části těla v zimě?

Vždyť teplota krve je stále kolem 36°c a to je dost na prohřátí kůže.

Nejlepší odpověď
www

Poněvadž nekrytými částmi těla se povrchová teplota neustále prouděním vzduchu odvádí.
Proto jsou boty, rukavice i čepice 😉
V jiných případech mohou být vlivem zdravotní poruchy třeba ruce méně prokrvovány.

Další odpovědi
fcoop

To je záležitost mozku. Ten dělá to,že se snaží chránit důležité orgány,takže převelí zásobování do důležitějších partií. Je to čirý pragmatismus,na zmrzlé končetiny celý organizmus nezahyne – prvoplánově – na následky omrzlin PAK třeba ano,ale to už je jiná píseň.

Doplňuji:
Lidské tělo se s chladem neumí moc dobře vyrovnávat. Nejsme na to stavění. Co se děje s lidským tělem, když začneme mrznout na smrt? Ze začátku to není nic moc. Normální lidská teplota je 37 stupňů, podchlazenost neboli hypotermie začíná, když teplota lidského těla poklesne pod 35 stupňů.
Když je tělu zima, vypne vám mozek “nepotřebné“ části

Tělo na podchlazení reaguje v několika fázích. Čím horší je zima, tím víc přebírá tělo vládu nad rozumem. Organismus se snaží zůstat na správné tepelné hladině za každou cenu. Zpočátku reaguje tak, že do podchlazených míst na těle přivádí teplo – nejčastěji tím, že si podvědomě třeme podchlazené oblasti rukama. Když to nezabírá, přichází další fáze. V té se tělo zkouší zabránit ztrátě tepla. Dělá to tak, že snižuje tlak krve do nejchladnějších a nejvzdálenějších oblastí – především do rukou a nohou. A když ani to nezabere, je na řadě poslední možnost – celkové zpomalení metabolismu. Organismus tak minimalizuje své potřeby jen na krevní oběh a dostatek kyslíku. Ostatní funkce, které odvádějí důležité

http://www.national-geographic.cz/de­tail/co-s-clovekem-udela-sto-stupnu-pod-nulou-1505/

Geesha

moje ruce jsou ledové i v létě :D ale jsem na to zvyklá takže když jsou naopak v pořádku teplé tak je mi to nepříjemný.