PANÁD

Proč má auto „nafťák“ nižší spotřebu než „benziňák“

Nafta má výhřevnost 42,61 MJ/kg a benzín 43,59 MJ/kg, tedy více.Auto na benzín by mělo mít menší spotřebu. Proč tomu tak není?

Nejlepší odpověď
Lamalam

Vznětový motor má vyšší termodynamickou účinnost, proto má v porovnání se zážehovým motorem nižší spotřebu paliva.

Další odpovědi
Emefej

S výhřevností paliva to nemá nic společného, vše je záležitostí tepelné účinnosti motoru, která je u vznětového podstatně vyšší, než u zážehového.

NiCMOCBOY

Že by to bylo nižšími otáčkami nafťáku, čili méně otáček = méně paliva?

Milan8911

U nafty doporučuji shlédnout www.cena-nafty.cz, jsou tam zajímavý články. Co se týče benzínu, tak zde doporučuji navštívit zase www.cenybenzinu.com

RedBox

U vznětových motorů je vyšší účinnost ⇒ nižší potřeba paliva na stejný výkon ⇒ nižší spotřeba. Trik je v tom, že u vznětových motorů dojde k vznícení paliva samovolně, a jen teplotou dostatečně potřebnou k vykonání práce. U zážehových motorů se směs zažehne jiskrou a vznikne výbuch, který má při určitých konstantách stále stejnou teplotu.