samicek333

Proč lítají mouchy pod světlem?

Proč lítají mouchy pod světlem, i když je zhasnuté? Lítají tam pořád jakoby dokola…Přijde mi to divné, protože mohou létatkdekoliv, ale oni jsou jen pod tím světlem…
Doplňuji:
tím světlem jsem myslela lustr…

Nejlepší odpověď
annas

Navigace hmyzu je vázána na přirozené zdroje světla, v noci je to například měsíc. Vzhledem k jeho velké vzdálenosti dopadá jeho světlo do obou očí hmyzu se stejnou intenzitou, což mu umožňuje udržovat přímý směr. Pochází-li ale světlo z blízkého umělého zdroje, dopadá do každého oka s jinou intenzitou. Ve snaze o kompenzaci tohoto vjemu začne hmyz mávat křídly na jedné straně těla rychleji a začne se po spirálovité dráze blížit ke zdroji, až do něj nakonec vletí. Jiné vysvětlení říká, že hmyz při letu zvoleným směrem udržuje úhel mezi cílem a zdrojem světla. Jestliže je zdrojem blízká lampa, udržování daného úhlu vede k vytvoření spirály, která hmyz zavede až ke zdroji světla.

Mouchy mají složené oko a světelný bod působí jako navigace…

Zdroj: http://fora.ba­binet.cz/view­printable.php?id=46085

Další odpovědi
www

Láká je (určité druhy) ten vyšší předmět, v přírodě dělají totéž. Lépe tak „monitorují“ situaci ap.

dědapetr

Podle mého je to proto že je to nižší jako strop a lepši se jim na tom odpočívá a lítají tam i přes den.Proto se ne lustry věší mucholapky.

DDarent

► ► ► čeká na to, až se to rozsvítí… ◄ ◄ ◄