Proč lidi neumí souvisle hovořit?

Ať jsou to moderátoři, hosté v TV pořadech, zejména u ČT. To je kuňkání koktání. Vím že ne všichni, ale poslední dobou radši přepnu jinam, i na bulvár Novu.

Nejlepší odpověď
mosoj

Protože se to nemají přímý kontakt s lidmi. Comp je to nenaučí.
Doplňuji:
" nemají kde naučit" ....... nějak moc pospíchám .

Další odpovědi
annas

Někdy se rozhovor s hostem nedá poslouchat Záleží také na tom, zda jde o odborníka nebo laika. Myslím, že si někteří uvědomují, že je vidí celý národ, chtějí být perfektní, to je možná svazuje..

Někdy opravdu vyjadřování rve uši. Chybí plynulost projevu, , neustálé používání vycpávky, odmlky atd. U těch jedinců to může být třeba tím, že i když znají, nejsou zvyklí mluvit veřejně nebo běžně mluví nespisovně, případně přemýšlejí nad logickou formulací a řazením slov atd. Takže jakýsi rozpor. Jiným chybí třeba smysl pro rytmus, svazuje je tréma atd.

Nevyjadřuji se k moderátorům. U nich je samozřejmě, že by měli správně artikulovat, mluvit srozumitelně, nikoliv monotonně, nepřirozeně atd. Na každému je to dané. Nejsou všichni dokonalí jako Marek Eben.

štamgast

Kdo to je například?
Je to proto že lidi nečtou knihy a nemají slovní zásobu.

led

1 – znalosť reči
Veľmi dôležitá pri ústnom prejave je slovná zásoba. Ako sa hovorí:
Kto málo číta, málo vie.
Nielenže nemá znalosti slov, výrazov, ale neovláda aj zákutia reči. V mnohých prípadoch, keď taký človek nevie hneď nájsť vhodné (naučené) slovo, nevie miesto neho použiť náhradu.
Odborník ovláda svoju problematiku, vie sa k nej odborne vyjadriť, ale ak ju má „odovzdať ľuďom nepoznajúcim túto odbornosť“ nevie, nevidí, vhodné pojmy na priblíženie témy. Je to aj tým, že sa zaoberá len svojim problémom a beletriu i poéziu považuje za čosi podružné.
2 – psychické problémy – tréma,
strach pred mikrofonom, kamerou, „veď ma počuje a vidí celý svet“ spôsobuje akési „stvrdnutie, zmrazenie mozgu“. Takýto človek sa začne kontrolovať, strnulo sleduje svoje pohyby, výraz tváre a na myšlienky mu akosi nedostáva čas. Všimnite si oči týchto ľudí, tie vám povedia všetko o jeho tréme. Preto niekedy skúsení diskutujúci odborníci sa snažia nepozerať na mikrofon, kameru, ale sledujú len reakcie protistrany, prípadne uprú pohľad kdesi do diaľav.
3 – snaha predviesť sa za každú cenu
keď zazrú mikrofon či oko kamery snažia sa tváriť čo najmúdrejšie a chŕlia vodopády slov spojené s akousi choreografiou, aj keď to čo „vyplodia“ vôbec nesúvisí s témou.
Doplňuji:
4 – potom sú odborníci (neprofesionální herci), ktorý vedia problém podať zaujímavým, náučným až hravým spôsobom

anonym

Nepřepínej,bud na čt1 nebo na zoomu a máš klid
Doplňuji:
a ještě toto,měl jsi dát neumějí a ne neumí člověče

Nevíteto?

Asi protože jsou nervózní 🙂

postcd

je možné, že neumí souvisle hovořit, jelikož neumí myslet. tedy myslet souvisle a do hloubky, nedokáží si představovat a odpoutat se od svého egoismu a nevědomosti ze kterých může vyplývat stres, obavy..
Doplňuji:
další možností je třeba že mají depku a nebo nemají zájem atd

marci1

Lidé neumí souvisle hovořit, protože málo souvisle hovoří. Čím dále více se píše ve zkratkách, ať už to jsou SMS či zkratky na chatech. Při běžném slovním projevu v běžném životě téměř nekomunikují a samozřejmě používají taky zkrácené výrazy : „dobrýýýýýýýý“ ( den pro jistotu vynechají ), „naschle“ ( říci ještě danou, to by už asi nepřežili ) 🙂 Potom se stává, že nemohou vyslovit souvislou větu, natož říci pár souvislých srozumitelných vět. 🙂

Nazdar Bazar

No pokud to přepínáš na Novu tak jsi pěkný masochista. Možná že to máš jako záminku abys to přepínal na jednodušší programy. Jsi kulturní tak nepřepínej !!!!
Doplňuji:
Ano lidi nečtou jak zmínil tady kolega !

Dane

Protože se to nemají kde naučit.
Doplňuji:
Při rozhovoru v tv není moc času na přemýšlení a tak občas dochází k tomu, že se dotyčný nevyjadřuje jednoduše a srozumitelně. Další věci je třeba aktuální psychický stav, zkušenosti, zájem o danou problematiku nebo pracovní paměť (prostor, ve kterém dočasně uchováváme informace, s nimiž pracujeme)..

marek953

No vidíš, mosoji, ty jseš na tom „compu“ tak často, že už neumíš ani psát… :D

annas

Ad Jugar. Oba tvary – umějí i umí jsou správné.

Podle posledních PČP došlo k vyrovnání tvarů sází se vzory prosí, trpí. Takže sázejí i sází – oba tvary jsou opravdu možné.