Proč lidé věří v nějakého boha,když žádný neexistuje?

K čemu je víra,k čemu jsou kostely, mešity ,modlitebny a podobný nesmysly na světě?
Vše je jen mýlka,oblbování sebe samotného,cpaní peněz církvím.
Kdyby opravdu byl,tak si myslím,že by to v tom našem světě vypadalo opravdu jinak.
Doplňuji:
Měl jsem na mysli něco hmatatelného,do­kazujícího něčí bytost,ale ne víru v něco co není.Taky věřím v lásku,dobrý lidi,úctu,poro­zumění,ale nějakýho boha jsem za boha nikdy nevěřil.

Nejlepší odpověď
quentos

Bůh existuje, ale ne takový, jak nám ho zvráceně představuje a vnucuje církev.
Lidi věří zejména proto, že víra jim dává sílu.
Obdivuju něčí „jistotu“, se kterou dokáží tvrdit, že bůh neexistuje. Asi se pořádně nerozhlédli kolem sebe nebo se nezajímali koneckonců ani o sebe, jinak by to nemohli tvrdit. Už jen samotné lidské (nebo jiné) tělo a systém, jakým funguje; potravní řetězec, nádherné (dnes už tedy jak kde) životní prostředí atd. – a když půjdeme do větších měřítek, tak i celý vesmír, přesnost, s jakou obíhají planety kolem slunce… Vy si vážně myslíte, že se to tady udělalo „jen tak samo“? Vždyť veškeré vědecké teorie pokulhávají minimálně v jednom bodě: jednou muselo NĚCO vzniknout Z NIČEHO. Pokud s takovou určitostí tvrdíte, že bůh neexistuje, pak znáte asi odpověď i na toto a měl byste jít poučit Akademii věd.

Další odpovědi
dědapetr

Bůh kromě toho předmětem víry, je to bytost čistě duchovní a stvořitel vesmíru.Bůh je energie.

ponovotny

a jak by to teda vypadalo?

Elen5105

Podle mě je to tím, že už se to táhne tak dlouho, že někteří lidé tomu prostě věří automaticky.
Jen tak pro zajímavost:: Jednou jsem na ulici dostala nějaké letáky o bohu a v nich se psalo, že přírodní katastrofy jsou tu proto, že lidé málo věří v boha, ale kdyby věřili v boha, tak tu žádné přírodní katastrofy nejsou. Opravdu nevím, jak tohle někoho napadalo. V boha nevěřím, ale ten kdo chce, ať věří. Nikomu bychom to neměli brát. Je to jeho svobodné rozhodnutí. Ale také mi vrtá hlavou, jak v něj někdo může věřit.

Nevíteto?

Tomu, že neexistuje věříš ty, někteří lidé zase věří, že existuje. 🙂 Ale podívejte se někdy do nějaký bible, vždyť v ní sám bůh posílá na lidi mor, pohromy, vředy chce po nich obětovat vlastní děti (zabitím) a kdo ví co ještě, tak nevim podle čeho soudíš, že by to tady mělo vypadat jinak.

klumprt

Domnívám se, že lidé se těžko smiřují s vlastní smrtelností a proto hledají různé fígle jako nebeské království, převtělování apod. Dále se těžko smiřují se světskou nespravedlností, proto hledají útěchu v údajné božské spravedlnosti. Dále přes veškerý ten bordel na světě je možné pozorovat jakýsi přirozený řád a z toho plyne představa, že tento řád musel kdosi vymyslet. Šíří se to jako memetický vir vertikálně (výchovou) i horizontálně (misionářsky).
Doporučená literatura: Richard Dawkins – Boží blud, Susan Backmore – Teorie memů

bolak

Potřeba zbavit se zodpovědnosti, resp. hodit ji na někoho jiného, nejlépe imaginárního.

…Když se ptali: „Kdo bušil
do popelnic?“, řekl jsem: „Tuttle“.

„Kdo rozbil okno?“ „Tuttle“.
„Kdo se počůral?“

  • Tuttle.
  • Vůbec se neovládal.....

MK44

(Proč lidé věří v nějakého boha,když žádný neexistuje?) – Možná proto, že, stejně jako Vy jste přesvědčen, že neexistuje, jsou oni přesvědčení o opaku. Vyjdeme-li z teze některých teologů, že bůh je myšlenka, pak přinejmenším v myslích Vámi uváděných lidí „existuje“.

Smysl a nesmysl je subjektivní záležitost. Pokud jste nikdy neviděl kopanou, asi je pro Vás fotbalový stadion naprostý nesmysl. Prohlašovat názor jiného toliko za nesmysl, mýlku a oblbování nebývá konstruktivní. Náboženské pojímání světa má, dle mého názoru, hlavní původ v pudu sebezáchovy, tedy ve strachu ze smrti a v touze po „životě věčném“, a dále v trýznivém pocitu z neznalosti odpovědí na zásadní otázky, který nás dožene k tomu, že si nějakou odpověď vymyslíme. V soukromém měřítku je to jistě „lidské“, v celospolečenském pak jde o katastrofu. Tak vzniká určitá světonázorová nauka, která se stává tradicí, dříve či později se někomu hodí pro ovládání společnosti a tak se mění v rigidní společenskou povinnost. A pak se v těch podmínkách prostě někdo narodí stejně jako Vy a je v nich vychován.

Takové nauky bývají manipulativní, netolerantní, nekritizovatelné a hluboce zakořeněné. Smysluplný dialog s jejich zastánci pak bývá nadmíru obtížný (a v jimi ovládaném prostředí i nebezpečný), protože mají „svou logiku“. Schválně sám zkuste polemizovat s některými názory z obdržených odpovědí. Můžete začít s mou odpovědí. V čem se mnou nesouhlasíte? Pak můžete přejít k té, kde se hovoří o „přesnosti drah planet obíhajících kolem Slunce“. Zvláště, když do sebe, jak svěčí impaktní krátery, nezřídka narážejí. Nebo, kde se hovoří o potravním řetezci. Netrhají v něm jedny organizmy druhé zaživa, za působení bolesti, nebo je nepolykají a živé nevystavují žaludečním kyselinám? Pokud toto někdo cílevědomě „stvořil“, jak ho označit? A dále: jestliže nevíme, jak a proč vznikl svět, vesmír, co z té nevědomosti můžeme vyvodit? Jak si vysvětlujete větu: „Bůh je energie“? Je energie bytost? Potřebuje energie, abychom v ni věřili? Nebo: do jaké míry si člověk svou víru volí? Atd. atd. Už samotné, byť běžně používané, výrazy jako bůh, víra, důkaz, označují vlastně co?

Na závěr Vám přeju dostatek času na přemýšlení a sílu uchovat si víru v dobrý lidi, lásku, úctu a porozumění.

emissarius

Asi těm skutečně věřícím nejde jen o to jak to vypadá v tom našem světě. Většina náboženství věří v posmrtný život, který pro ně bude vypadat tak jak si to v tom našem světě zasloužili.

mosoj

Quentos to řekl i za mně. Nejdřív si ujasni co si pod slovem bůh představuješ ?

Jinak na př. jaký je rozdíl mezi náboženským fanatismem a fanatismem na př. sportovních fanoušků ? Prostý lid je třeba něčím zabavit !!!! On pak nezlobí.

Galax

Každý má nějakou víru… ať v Boha, vesmír, právo, otce, nebo v sám sebe… je to něco, co si člověk zvolí. Není potřeba racionálního vysvětlení. Věří v to, co považují za správné a to jim dává energii a důvod proč žít.

ten který je

Bůh hmatatelný není.Kdyby byl hmatatelný tak kdo by ho stvořil?!
Doplňuji:
Tím nepopírám existenci vyšší moci.

led

„K čemu je víra,k čemu jsou kostely, mešity ,modlitebny a podobný nesmysly na světě?
Vše je jen mýlka,oblbování sebe samotného,cpaní peněz církvím.“ to je vaše tvrdenie…
Mnoho ľudí zmýšľa inak.
Každý človek, pokiaľ sa radí medzi druh ´človek mysliaci´, rozmýšľa aj o svojej životnej ceste, o svojom význame a mieste v spoločnosti. Niekto viac, niekto menej.
Kto som, odkiaľ som prišiel a kam idem – najčastejšia a snáď najstaršie otázky človeka od čias začiatkov premýšľania dodnes. K tomu si vytvára rôzne teórie a antiteórie, získava následovníkov svojich myšlienok či ich protivníkov.
Nedávno som položila otázku v jednej diskuzii
Prečo boh nedokončil človeka (a radšej čerpal voľno v siedmi deň Stvorenia), bez klamstiev a podvodov, bez náchylnosti páchať násilie na iných a …
…ano, Boh dokončil stvorenie človeka tým, že mu nakoniec vdýchol
„slobodnú vôľu, právo rozhodovania sa a zodpovednosti za svoje konanie a hlavne právo pochybnosti“, od tej chvíli Boh pôsobí ako pozorovateľ, ktorý sem tam Človeku vloží do cesty prekážku, či naopak ju odstráni a sleduje reakciu Človeka.

Ľudia, ktorí veria využívajú svoje právo veriť
Ľudia, ktorí neveria využívajú svoje právo neveriť

honza19hk

protože jim to asi někdo nakecal a někdo se toho chytnul a začal to šířit.

led

quetosové „Pokud s takovou určitostí tvrdíte, že bůh neexistuje, pak znáte asi odpověď i na toto a měl byste jít poučit Akademii věd.“
doplním „Pokud s takovou určitostí tvrdíte, že bůh existuje, pak znáte asi odpověď i na toto a měl byste jít poučit Akademii věd.“
""slobodnú vôľu, právo rozhodovania sa a zodpovednosti za svoje konanie a hlavne právo pochybnosti"" každý človek, pokiaľ dokáže myslieť, môže prejaviť svoju slobodnú vôľu aj prípade psychického, či telesného nátlaku, buď sa podrobí alebo bude bojovať aj za cenu svojej prípadnej porážky, bolesti, smrti.
Kresťanská náuka zakazuje napríklad sebevraždu, aj prípade nevyliečiteľnej choroby, či nadmernej bolesti, ale čo, ak sa chorý rozhodne ukončiť trápenie vysadením liekov urýchliť smrť, je to jeho slobodné rozhodnutie (skutočný prípad),aj napriek jeho náboženskému vyznaniu…