Irena123

Proč lidé věří v ezoterické vědy (pavědy)?

Dobrý den,
předem upozorńuji, že to nemyslím nijak špatně, ani nikoho nechci urazit.
Jen jako velmi skeptické člověka vůči všem těmhle věcem,
by mě zajímalo proč vlastně lidé věří v nějaké pavědy, ať už to jsou karty, hvězdy, zmamení apod.. když každá tahle pavěda, ať už to jsou jakékoliv se nikdy neshodují.

Třeba :
Blíženci jsou v jedné knize takový a jinde makový.( o časopisech ani nemluvím ) Je sice pravda, že určité podobnosti se v knihách vždy nacházení, ale nemohu se zbavit pocitů, že takový text napíšu taky.

Karty vypadají taky vždy jinak a každej kartář/kartářka je vykládají jinak…

Jak může být někdo promovaný věštec, když na to není škola a pokud se to tedy dá naučit a není to dar z nebes, ztrácí to smysl úplně.
O kurzech na práci s kyvadýlkem ani nemluvím.

Různý přístroje všeléky apod..

Je to opravdu silné přesvědčení že je to pravda?
Je to jen lidská hloupost? ( prosím bez urážek a nadávek )
Víra v něco ač vím, že to není možné, i přesto věřím, protože mám problém a pomahá mi to?
Jen zábava pro lidi? Říkají si, tak teda půjdu ke kartářce, dám ji litr )ceny neznám) a schválně co mi poví..

Chápu, že je to obrovskej Business( určitě pro ty co to dělají ) a mám na to svůj názor, ale chtěla bych slyšet ostatní co si o tom myslí.

Díky za názory bez urážek.

Nejlepší odpověď
ivzez

Já si myslím, že nikdo nemá právo soudit něčí víru v cokoliv.

Víra, stejně jako důvěra nebo láska buď existuje nebo ne,
nedá se nijak zdůvodnit ani vysvětlit,
nelze ji vyžadovat, nařizovat, …

Stejně jako nevěřící (a je jedno jestli v Boha nebo v pavědy)
mohou mít pochybnosti o duševním zdraví věřících,
mohou mít věřící tytéž pochybnosti o nás ostatních.
Doplňuji:
Trochu jinak vnímám poskytování „ezoterických služeb“.
Někteří poskytovatelé tomu snad věří, jiní se jen honí za penězi.
U těch druhých už právo na soud (či odsuzování) vidím.

Další odpovědi
www

Důvodem je především lidská hloupost, nuda ap.
Pokud se to bere jako zábava, je to neškodné. Ve věci ‚alternativní medicína‘ zase funguje placebo efekt a veškeré, byť i dobře míněné rady mohou jen ublížit.
Proto osobně dávám hloupost, nezkušenost a lenost vzdělávat se na první místo všech příčin.

badisko

Tak hele proc lide veri V boha (bohy) …?…Kdyz ho nikdy nikdo nevidel?..
Proste clovek musi necemu verit … a i ten nejzazranejsi ateista v neco svym spusobem veri …:D takze otazka spis je proc neverit ?…kdyz se rika ze vira i hory prenasi …:D stejne je to i u karet a podobne …slysela jsi nekdy ternin ..placebo efekt ? …pokud ano dej si to dahromady.....:D proste ti lide nejsou az tak blbi ..jen necemu verit chteji je to nase prirozenost …

Banshee

Já si myslim, že kdo v něco věří si vůbec nepřipouští, že je to blbost. Prostě v to věří. Proč to dělají, těžko říct. Ale možná, že jim to dodává naději. Podle mě to pro ně není nuda, ale naopak něco ve smyslu zábavy. Samozřejmě ti, co nevěří je nikdy nepochopí. Stejně tak jako věřící nechápe nevěřícího. Je to dost diskutabilní. Neodsuzuju ani jednu stranu. Důležitý je, jestli se člověk chová jako člověk a ne jako bestie.

mojitek

Teda nevím co jste kde četla,ale pokud neznáte přesné datum narození,včetně hodiny narození,tak z horoskopu vůbec nic nevyčtete. Jestliže píšete,že blíženci jsou takoví a ve druhé knize makoví jasné ukazuje,že o tomto vůbec nic nevíte. Nelze srovnávat 2 blížence když znáte jen měsíc narození a nic víc. Dva lidé-třeba ve stejném znamení ,kteří jsou od sebe třeba jen 1 den budou úplně odlišní.Jinak horoskopy v časopisech jsou jen pro pobavení,ale to snad ví každé děcko.Než něčím začnete opovrhovat,tak by možná bylo dobré si o tom něco zjistit.

MK44

K věštění:
Někoho vábí kouzelno, tajemno apod. a to, že se tomu nemusí rozumět. Někdy je to dokonce lepší, když tomu nerozumíte. Rozum Vám nepřekáží v okouzlení a i provozovatel (kartářka, astrolog, šaman apod.) to uvítá… Zákazník si odnáší zážitek spojení s neviditelnými taji světa, pocitu nahlédnutí do osudu apod.

Pro někoho je to společenská událost, kdy si odpočine, pobaví se a popovídá si. Odnáší si zážitek, o kterém bude referovat v jiné společnosti, a bude tam vykládat, co že říkala kartářka.

Pro někoho je to příležitost se uvolnit a uspořádat si myšlenky, kdy ho někdo vyslechne, věnuje mu čas, popř. mu navrhne nějaká řešení – záleží, jak na tom provozovatel je lidsky, zkušenostně a psychologicky.

O „řečnických“ výkonech, astrologických „výpočtech“ a šamansko-léčitelských praktikách si můžete myslet, co chcete, ale nemůžete zakázat jiným, aby jim věřili.

--

K léčitelství apod.:
Tady rozlišuju, zjednodušeně řečeno, bylinkářství aj. na jedné straně a na druhé všelijaké „určování diagnozy“ kyvadlem či přes televizi apod.
Říká se: Tonoucí se stébla chytá. Jsou v životě situace, se kterými si dnešní zdravotnictví neví rady. Nejsme všemocní. V zoufalství se pak obracíme i na léčitelské discipliny nebo zázračné technologie dodávané za tak „výhodnou cenu“, co kdyby. Alespoň získáme pocit, že jsme nic nezanedbali. Žádnou možnost jsme neopominuli. udělali jsme, co jsme mohli. Něco jako po modlitbě. Ovšem mravní stránku výdělku z takové situace si musí každý, zvláště léčitel podvodník či „prodejce“, zodpovědět sám.

Snad při zanedbání nějaké choroby a když se prokáže, že léčitel zrazoval svého klienta, aby se řídil pokyny lékaře, lze podat trestní oznámení. Jenže prokazujte. Už se „zázračnými“ přístroji a nádobím je to těžké.

--

O promovaném věštci jsem neslyšel. Buď nepromoval v ČR nebo promoval, co já vím, třeba z účetnictví nebo z managementu. Ani astrologii nelze studovat na státem uznané škole, ale teologii stále ještě ano.

Sůwa

Pro >mojitek< – já znám přesně i hodinu a minutu svého narození. Pracovala jsem s kolegou, který se narodil ve stejný den, měsíc i rok, rodná čísla jsme měli po sobě a podle sdělení jeho maminky byl o 10 minut mladší než já. Dva tak odlišné jedince jsem snad neviděla… 🙂

mojitek

jinak ON a ONA budou odlišní vždycky :D

Sůwa

Něco společného jsme ale přece jen měli – já se chtěla vyučit truhlářem v jisté firmě, rodiče mi to zatrhli, ale kolega se v té samé firmě vyučil. Oba jsme měli kluka a holku, nebyly to dvojčata a přesto chodili do jedné třídy. Poslední je jen podobnost – množství, co kolega dokázal sníst, to já dokázala vypít… 🙂
Pak už jen ten opak – já jsem dominantní typ, on silně submisivní.

mojitek

no,i kdyz jste narozeni stejne(teda buhvi jak to je),tak to co plati pro muze neplati pro zenu,jsou tam podstatne rozdily.Ale popravde- mam radsi cinsky horoskop,je dle myho presnejsi.