bolak

Proč lidé bojují za eutanázii, když se můžou normálně vklidu zabít?

Proč jsou často vidět v televizi ve zprávách smrtelně nemocní lidé, kteří prosí doktory aby jim umožnili smrt, až budou chtít nebo právně bojují po soudech a utrácejí peníze které by mohli odkázat potomkům, či jezdí do jiných zemí a snaží se aby je doktoři zabili tam, když to můžou zmáknout tady sami?

Já tomu nějak nerozumím, čím se tyhlety dva způsoby lišej? Je to sebevražda, tedy smrt z vlastní vůle tak jako tak, takže o co jde?

Nejlepší odpověď
iceT

Asi ne každý má odvahu ukončit sám svoje trápení,navíc je dost nemocných,kteří jsou upoutáni na lůžko bez možnosti pohybu.

Další odpovědi
Pájo

Podle mne je tam často kolize s vírou. Sebevražda je pro věřícího nepřípustná… (kdo by chtěl mít „hrob za hřbitovní zdí“ – tam se dávali sebevrazi). Je to o zbavení se zodpovědnosti za tento čin. A zbavení se bolesti.

Mnohdy už na smrt nemocný nemá ani možnost, ani sílu sebevraždu prověst. Hlavní ideou eutanasie je totiž bezbolestná, poklidná smrt…

Také je tu kromě „etických komplikací“ i nebezpečí zneužití (= tedy beztrestného zabití).

Se smrtí se řada lidí stále nedokáže vypořádat. Smrt může být (ale asto není) spojena s nemohoucností a při nemocech i s velkou bolestí těla…smyslové vnímání je na tom mnohdy lépe a člověk si vše uvědomuje… proto chce mít řada lidí prostředek (=eutanázie), který by tyto jejich strasti „na požádání“ legálně ukončil.

Sůwa

Po asistované sebevraždě – euthanazii nezůstane žádný binec, nikdo není v šoku a o odklizení odpadu se postarají profesionálové :-/

Bobík147

Není eutanázie jednodušší? Přeci jenom, i kdyby sebevražda, tak se nemusí povést. Předávkovat se lékami? Akorát budeš mít bolesti a třeba to nevyjde. Obvěšení? Na to asi smrtelně nemocní lidé asi taky nemají prostor, navíc i kdyby, tak to taky nemusí vyjít nebo můžeš umírat hrozně dlouho. A tak dále.
Jde o to, že eutanazie je etická. Je to pořád sebevražda, ale provedená „profesionálně“.

briketka10

taky jsem pro a nechtěla bych pomalu
trávit čas v nějaké LDéNce tam by mě
stejně pomalu usmrcovali morfiem, jak
to mají ve zvyku !
tákže pro mě by to byla smrt z mé vůle
a né z jiné, jako z té LDéNky !

led

V zmysle súčasného zákona a morálky je zámerné zabitie iného kvalifikované ako vražda, nech by pohnútky boli akékoľvek. Kdežto sebevražda je buď dobrovoľná, človek sa zabije zámerne z vlastnej vôle, alebo nedobrovoľná na príkaz – samuraj (kódex cti), vojak, agent tajnej služby (nesmie sa dostať nepriateľovi živý)…
Vo svete sú na eutanáziu, či jej variantu – eutanáziu ako zabitie zo súcitu, odpojenie prístrojov – veľmi ovplyvnená i náboženstvami, filozófiou a históriou jednotlivých oblastí. V niektorých náboženstvách sa smrť špecifikuje ako prechod do inej dimenzie, ide len o opustenie fyzickej schránky ľudské tela, vedomie ostáva žiť, prípadne sa prevteľuje do inej ľudskej, či živočíšnej schránky – reinkarnácia.
Kreťanské náboženstvo ako jeden z najväčščích hriechov uvádza: nezabiješ. To napriek tomu, že po smrti sa „večná“ ľudská duša premiestni do jedného z troch hlavných posmrtných bytí: do neba, do očistca, do pekla. Ale násilné skrátenie ľudského bytia sa považuje za najväčší zločin.
Bez ohľadu na to, či sme veriaci, alebo ateisti naše myslenie je silne ovplyvnené týmito faktormi.

ponovotny

Tyto srdceryvné scény v televizi jsou jako jiné scény v televizi jednostranně a cíleně vysílány tak, aby ovlivnili veřejné mínění pro souhlas s eutanasií. V té souvislosti je na místě se ptát, proč sebevražda z jiných důvodů než zdravotních je méně vhodná a také co by opravdu v praxi přineslo uzákonění eutanasie
Doplňuji:
normálně se v klidu zabít je dost naivní představa. Krom toho, že k tomuto kroku někteří přistupují, tak v sobě nese riziko, že se ti to nepovede a ještě zhoršíš svojí situaci.

zjentek

když se to vezme takhle, tak potom je rozdíl v tom, že prosíš o spáchání sebevraždy někoho druhého (tudíž jsi zřejmě v poho před bohem) a to není líbivé. Proč to tak je je nepochopitelné, já třeba pomáhám druhým tuze rád ,) ..

led

Politické sebevraždy sú dosť časté.
Politickú eutanáziu by som veľakrát podporovala všetkými končatinami.

bolak

ponovotny: Naivní představa to rozhodně není, třeba skok padákem stojí 3.000 a pak už jen stačí nic nedělat. Navíc riziko že se ti to nepovede se prakticky rovná nule

ponovotny

ještě jsem zapoměl, že u toho seskoku za 3000.- se ti otevírá padák sám hned při výskoku tzv." šnůrou", která je karabinou přicvaknutá v letadle a to už vyloženě nejde obejít, protože ve dveřích letadla stojí frajer, kterej řídí výsadek a když nebudeš mít karabinu přicvaknutou a on to nezkontroluje tak tě vyskočit nenechá ;)

ponovotny

to je bohužel najivní představa o parašutismu-
1– padáková souprava má v sobě přístroj, který v nastavené výšce otevře padák sám
2– pro to abys mohl skočit sám tak musíš projít dost důkladnou lékařskou kontrolou- takže nemocným by to moc nepomohlo
3– jsou případy, kdy čkověk přežil pád s neotevřenými pa­dáky

bolak

Jo, tak s tou lékařskou prohlídkou by to asi neprošlo, to by se muselo podstoupit předem :) První bod bych vyřešil hláškou „padák? ne děkuji, nechci.“ a bod 3) volným pádem držkou na chodník… myslím že bych se setkal s úspěchem :)

ponovotny

Jako jo, kdybys splnil podmínku, že už předtím, než bys onemocněl bys dělal parašutismus jako sport a tím pádem už uměl věci ovlivnit aby se ten padák opravdu neotevřel a k tomu bys sral na ten klub kam jdeš skočit svůj poslední skok (protože je to průser jako kráva pro hromadu lidí a navíc by to bylo v televizi a novinách), tak by to šlo. Musel by jsi k tomu udělat to, že v pěti stech metrech bys to napikoval po hlavě do země. Z toho, že bys to napikoval po hlavě do země ale zase vyplývá, že bys to musel umět ;)

bolak

Tywe to sem netušil že zabít se je v dnešní době tak zatraceně složitý :¨)

ponovotny

;) no tywoe je to hrůůůza ;)

kapka

Hlavně eutanázii volí lidé, kteří mají velké bolesti a jsou odkázáni na lůžko a pomoc druhých. Už vidím, jak se ženou někam skákat padákem. 🙂

bolak

by si tó..stopli..le­tadlo…třeba …

anonym

a v zahraničí to není ani drahé