tola

proč letos nemají duby žádné žaludy ?ví někdo?

Doplňuji:
kaštany i ořechy celkem máme ale žalud v širokém okolí ani jediný-plzensko

Nejlepší odpověď
mosoj

Monika A. napsal(a) 26.7.2010, 15:58 hod.:
Ráda bych se zeptala, jak je to s plody dubu. S dětmi jsme vypozorovali, že některé roky prostě duby neplodí, a to tak, že není možné najít jediný žalud… Můžete mi někdo z odborníků vysvětlit, jak je to funguje ? Existuje něco jako semenný rok – tj. rok, kdy duby plodí ? A ten další rok už ne ? Jaká je časová perioda ? A mají to všechny duby úplně stejně ? A jak to "poznají "
Předem děkuji za odpověď
Monika A.
[reagovat]

Monisek napsal(a) 8.8.2010, 19:41 hod.:
Ano, dub stejně jako ostatní dřeviny mají semenné roky což jsou roky bohaté úrody. Intervaly mezi jednotlivými semenými roky se liší podle druhu dřevin, věku, ale zaleží to i na podmínkách prostředí jako je znečištění, původnost dřeviny (např. smrk v nižině má periodu kratší než smrk rostoucí ve vysokohorských polohách a spoustě dalších.

http://botani­ka.wendys.cz/kyt­ky/K607.php

Další odpovědi
Spiritus

protoze bude tepla zima

hanjimka

Řekla bych,že ze stejného dúvodu proč mám letos asi pětinu ořechů než každý rok,proč nejsou ani kaštany,kterých bývá vždycky plný chodník.Asi ten „krásný“ mokrý rok.

hanulka11

asi je ten letošní rok na úrodu skoupý u nás také nebyly ořechy, žaludy nevím, to se přiznám -nepátrala jsem

elektrikář

Letos jsem mněl i málo jablek a rybízu. Když všechno kvetlo byla zima a pršelo. Včeličky zůstaly doma.

janek66

Když kvetly,celý čas propršel a nelítaly včeličky.
Včel je celkově málo,ničí je nemoci a naše vládní politika,která se tak macešsky chová k zemědělcům a drobným chovatelům.
Včela se žádnou chemií (zatím)nahradit ne­dá.