HerbiG

Proc kychame??? a co kychani zpusobuje a jakou rychlost ma 1 kychnuti

Nejlepší odpověď
kenyrts

Proč kýcháme a co člověka vůbec přiměje ke kýchnutí?

Odborná definice praví: „Kýchání je reflex z podráždění trojklaného nervu endogenně uvolněnými vazoaktivními látkami nebo zevním chemickým či fyzikálním podnětem.“ Trojklaný nerv je velmi důležitý hlavový nerv, který slouží k výměně podnětů mezi povrchem hlavy a mozkem. Vazoaktivní látky ovlivňují vlastnosti cév. Příčina kýchnutí může pocházet jednak zevnitř organismu, jednak zvenčí. Při alergii dochází k tomu, že tzv. dendritické buňky na sliznici zachytí alergen a dojde ke stejné reakci, jako by šlo o choroboplodnou bakterii či virus.

V souhrnu lze říci, že kýchání tělu (respektive nosu) pomáhá zbavovat se nežádoucích látek -chemických nečistot, prachových roztočů, alergenů… Údajně člověk může kýchat v reakci na sexuální vzrušení, rovněž lze kýchnout v reakci na náhlou změnu teploty, vlhkosti. Při kýchnutí vyletí z nosu aerosol rychlostí 160 km/h a může obsahovat až 40 tisíc mikroskopických kapiček.