mrblackwell

Proč kopřiva pálí ?

Co způsobuje pocit pálení a následné otoky na pokožce když se dotknete kopřivy?

Nejlepší odpověď
beer

Jenom doplním
Uvedené trichomy, přesněji žahavé trichomy, jsou obranou rostliny např. proti spásání. Složení „pálivé látky“ uvnitř je jakýsi koktejl, který se liší druh od druhu rostliny – z praxe třeba víme, že kopřiva žahavka pálí mnohem více a jinak než velká kopřiva dvoudomá. Obsahuje kyselinu křemičitou ve stěně (proto ta tvrdost a křehkost trichomu), dále v duté části pod tlakem směsi histaminů, acetylcholin, serotonin i další látky.
Studium – pletiva cévnatých rostlin

Další odpovědi
www

Rostlina je pokryta tvrdými, dutými ale křehkými chlupy (trichomy) s kys. křemičitou. Při zapíchnutí do pokožky se chlup snadno ulomí a kyselina vniklá do rány způsobí pálení a otok.
Studium

Drap

Její chloupky obsahují kyselinu mravenčí a ta pálí i způsobuje případné otoky.
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Kop%C5%99­iva_dvoudom%C3%A1