bolak

Proč když se o někom řekne, že je to „nádhera“, tak je to vnímáno jako urážka?

Nejlepší odpověď
annas

Možná je to důsledek toho, že kdysi nádhera znamenala přepych, okázalost, tedy úmyslné stavění něčeho na obdiv, honosnost, chlubnost.

Nádhera vzbuzovala závist, zatím co krása libost a a přirozený obdiv.

Další odpovědi
quentos

záleží na tónu, jakým se to řekne. Ironicky se dá podobně použít kupa dalších slov s původně kladným významem (skvělý, úžasný…)

www

Není pravdou, že to musí být vždy považováno za urážku. Skutečně záleží na intonaci, doplňujících slovech ap., jak popsali uživatelé předemou.

mosoj

To myslíš vážně nádhero ?

Jak to chápeš nyní. Pochvala to asi není že .

anonym

Ano, přesně tak, jde o to, jak se to řekne, no to je teda fakt nádhera,:-(( to jo,hmmm,–-tak když to řekneš takhle,je jasný, že je to ironie, ty „nádhero“!!, to je jako když chceš říct, že je šereda 🙂

bolak

nebo vy, ženštiny, když vám někdo řekne „ty nádhero“, dokážete to vnímat pozitivně? Jako lichotku?

annas

Já toto slovo nepoužívám, ale určitě bych je brala s rezervou, třeba při hodnocení oblečení.

bolak

Já mám namysli, když to někdo pronese o člověku, né o věcech. Třeba když chlap ženský řekne „ty nádhero“, tak to zní jako urážka a to (podle mýho) ať už to řekne s jakoukoli intonací. Přitom když jí řekne „ty kráso“, tak mi to nijak hanlivý nepřipadá…

annas

I kdyžne de o věc, cítím v těchto slovech ironický podtext. Fakt je v těch výrazech cítit rozdílné ppjetí.

annas

Sorry. I když nejde o věc ..... rozdílné pojetí.

bolak

quentos: já to zkoušel s různou intonací, a vždycky mi to vyznělo jako urážka, přiom když použiješ slovo „krása“, tak to zní naopak pozitivně..