Krčálek

Proč když někdo kýchne se řekne ,,Je to pravda?"

Nejlepší odpověď
annas

„Vychází se z pověr, že když kýchnete při mluvení, jako byste potvrzoval, že vyřečená slova jsou pravdivá. Je to pravda! S kýcháním se pojí pozdravné přání, hojně se užívalo za středověkých morů. Kýchání se bralo za potvrzení pravdivosti právě pronášených slov.. Je pravda, že se dotyčný uzdraví, i když uzdravení se přeje slovy "poozdrav tě pánbůh“.

Ze starých dob se dochovalo mnoho pověr,jejichž skutečný smysl nám ovšem dnes uniká…
Přemýšleli jste někdy o tom,že kýchání může mít i hlubší význam?Pokud jste tomu doposud nevěnovali pozornost,tak zřejmě děláte velkou chybu.Třeba kýchnutí při pozdravu vám prý zaručeně přinese smůlu,takže si na to raději dávejte pozor.
Řekové například věřili,že kýchnutí je projevem božské moci.Už před staletími se podle kýchání dokonce věštilo (především v Řecku a v Říme) a tato tradice se později přenesla i k nám.
Vždy přitom bylo důležité sledovat,kdy,kde a kolikrát dotyčný kýchnul.Pokud k tomu došlo dopoledne nebo v poledne,věštilo to štestí.Kýchnutí po jídle už tak příznivé nebylo.Smůla vám hrozí v okamžiku,když si po kýchnutí neřeknete,,na zdraví".
Kdo kýchl v neděli třikráte,v pondělí jednou,dobře se mu dařilo po celý týden.
Jak vidno,je užitečné kýchání důkladně sledovat.Zejména si dejte pozor na to,co zrovna říkáte nebo na co zrovna myslíte,protože to se prý díky kýchnutí často vyplní!"

http://zbynkuv­.blog.cz/1002/kyc­hani

Další odpovědi
Sůwa

Tohle jsem nikdy neslyšela, běžně se řekne „pozdrav pánbůh“. To prý vniklo v období moru, nebo cholery ( pletu si to ) a kýchnutí mělo znamenat příznak této choroby. Taky se říká „chcípni potvoro“, ale to má asi jiný původ 🙂

bolak

Jo, tak na to si počkám, to by mě taky zajímalo.
Jinak u nás doma se tohle říká i když si někdo prdne.
Doplňuji:
SMV má nejspíš pravdu. A vysvětlovalo by to, proč my to tak říkáme i v tom druhým případě.

anonym

no to proto, že si už předem říká „teď to bude tak silný, že si u toho cvrknu do trenek“, a když kýchne, řekne jen – je to pravda…:-)))

hanulka11

u nás se říká na zdraví