Avatar uživatele
Cascada

Proč když je žena těhotná, musí muž podstoupit odběr krve?

Žena je RH-, jiný známý nemusel podstupovat odběr krve, gynekolog po mně chce, abych šel na odběr krve, nechápu proč, není to jen finta ženy, jak přihlásit muže k otcovství, nebo to má lékařský základ a co by se mohlo stát, kdybych nešel?

Zajímavá 0 před 2659 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Nuk nuk

Povinné to rozhodně není, určitě ne v dnešní době, ale může to být v jistém smyslu dobré. RH faktor se totiž dědí převážně po otci. Pokud je žena Rh- a otec Rh+, bude dítě s velmi vysokou pravděpodobností také Rh+. Je-li matka – a dítě +, matčino tělo si vytváří proti Rh dítěte protilátky, které v těle zůstávají. První dítě většinou není nijak ohrožené, ale pokud by protilátky v těle matky zůstaly, mohly by poškodit další případné očekávané potomky, pokud by také byli Rh+. Pokud se ví, že otec je Rh+, dostane žena ihned po porodu injekci, která protilátky zneškodní. Jinak se samozřejmě musí zjišťovat Rh dítěte, což je u novorozence problematičtější, než se zdá.
Důvody jsou tedy čistě lékařské, otcovství se, v případě, že nejste měnaželé, prohlašuje na matrice, nikoliv v odběrové laboratoři, a s testy DNA, které mohou potvrdit nebo vyvrátit něčí biologické otcovství, toto nemá nic společného.

(ovšem, pokud nejste biologickým otcem dítěte, pak je celkem bezpředmětné, abyste chodil na testy Rh)

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
klumprt

Já jsem na odběr krve nešel. Kdyby mě o to tenkrát byli požádali, tak bych byl byl šel bez keců. Je to v zájmu zdraví dítěte i matky.
http://www.ma­minka.cz/clanek/jste-rh-negativni-a-cekate-miminko-pozor-na-mozne-komplikace

Nevím, jaký máš ty vztah k té ženě a budoucímu děcku, ale na hrdého tatínka moc nevypadáš.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
da ny

Jde "pouze " o zdraví a život plodu (dítěte) a matky, tedy o zjištění antigenu a případného ohrožení jejich života … ;)

"Pokud mají matka a dítě rozdílný Rh faktor, mohou se v průběhu těhotenství vyskytnout komplikace, kterým se lze vyhnout pouze včasným diagnostikováním a moderními léčebnými metodami.
Již na začátku těhotenství je matce odebrána krev a zjištěna krevní skupina včetně Rh faktoru. Pokud je Rh negativní (Rh-), tj. bez antigenu, zjišťuje se i krevní skupina + faktor otce. "
http://www.na­seporodnice.cz/te­hotenstvi-a-rizikovy-negativni-rh-faktor-matky.php

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Nuk nuk

Známý, kterého zmiňujete, nemusel jít na tento odběr nejspíš proto, že třeba znal svůj Rh faktor z dřívějška. Někdo si nechává zjišťovat krevní skupinu (a s ní i Rh i z jiných důvodů). Můj manžel byl ještě na vojně, kde se krevní skupiny a Rh zjišťovaly, takže na odběr také nemusel, protože jsme ho znali. A zrovna jsme případ, kdy já jsem Rh- a on Rh+.

před 2659 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
klumprt

Já svůj Rh faktor neznám a nikam jsem nešel. Tak si myslím, že když je matka Rh +, tak není nutné zjišťovat Rh faktor otce.

před 2659 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Nuk nuk

Když je matka Rh+, tak to není potřeba, v tom případě se ty protilátky netvoří a nic se neděje.

před 2659 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Zdraví