Cascada

Proč když je žena těhotná, musí muž podstoupit odběr krve?

Žena je RH-, jiný známý nemusel podstupovat odběr krve, gynekolog po mně chce, abych šel na odběr krve, nechápu proč, není to jen finta ženy, jak přihlásit muže k otcovství, nebo to má lékařský základ a co by se mohlo stát, kdybych nešel?

Nejlepší odpověď
Nuk nuk

Povinné to rozhodně není, určitě ne v dnešní době, ale může to být v jistém smyslu dobré. RH faktor se totiž dědí převážně po otci. Pokud je žena Rh- a otec Rh+, bude dítě s velmi vysokou pravděpodobností také Rh+. Je-li matka – a dítě +, matčino tělo si vytváří proti Rh dítěte protilátky, které v těle zůstávají. První dítě většinou není nijak ohrožené, ale pokud by protilátky v těle matky zůstaly, mohly by poškodit další případné očekávané potomky, pokud by také byli Rh+. Pokud se ví, že otec je Rh+, dostane žena ihned po porodu injekci, která protilátky zneškodní. Jinak se samozřejmě musí zjišťovat Rh dítěte, což je u novorozence problematičtější, než se zdá.
Důvody jsou tedy čistě lékařské, otcovství se, v případě, že nejste měnaželé, prohlašuje na matrice, nikoliv v odběrové laboratoři, a s testy DNA, které mohou potvrdit nebo vyvrátit něčí biologické otcovství, toto nemá nic společného.

(ovšem, pokud nejste biologickým otcem dítěte, pak je celkem bezpředmětné, abyste chodil na testy Rh)

Další odpovědi
klumprt

Já jsem na odběr krve nešel. Kdyby mě o to tenkrát byli požádali, tak bych byl byl šel bez keců. Je to v zájmu zdraví dítěte i matky.
http://www.ma­minka.cz/clanek/jste-rh-negativni-a-cekate-miminko-pozor-na-mozne-komplikace

Nevím, jaký máš ty vztah k té ženě a budoucímu děcku, ale na hrdého tatínka moc nevypadáš.

da ny

Jde "pouze " o zdraví a život plodu (dítěte) a matky, tedy o zjištění antigenu a případného ohrožení jejich života … ;)

"Pokud mají matka a dítě rozdílný Rh faktor, mohou se v průběhu těhotenství vyskytnout komplikace, kterým se lze vyhnout pouze včasným diagnostikováním a moderními léčebnými metodami.
Již na začátku těhotenství je matce odebrána krev a zjištěna krevní skupina včetně Rh faktoru. Pokud je Rh negativní (Rh-), tj. bez antigenu, zjišťuje se i krevní skupina + faktor otce. "
http://www.na­seporodnice.cz/te­hotenstvi-a-rizikovy-negativni-rh-faktor-matky.php

Nuk nuk

Známý, kterého zmiňujete, nemusel jít na tento odběr nejspíš proto, že třeba znal svůj Rh faktor z dřívějška. Někdo si nechává zjišťovat krevní skupinu (a s ní i Rh i z jiných důvodů). Můj manžel byl ještě na vojně, kde se krevní skupiny a Rh zjišťovaly, takže na odběr také nemusel, protože jsme ho znali. A zrovna jsme případ, kdy já jsem Rh- a on Rh+.

klumprt

Já svůj Rh faktor neznám a nikam jsem nešel. Tak si myslím, že když je matka Rh +, tak není nutné zjišťovat Rh faktor otce.

Nuk nuk

Když je matka Rh+, tak to není potřeba, v tom případě se ty protilátky netvoří a nic se neděje.