samicek333

Proč Karel IV. mučil Jana Nepomuckého?

Nejlepší odpověď
hanulka11

on ho nemučil, ale dal ho mučit -přečti si toto
Dne 10.3.1393 Jan Nepomucký potvrdil ve funkci nového opata kláštera v Kladrubech, čímž zhatil plány krále Václava IV., který mínil na pozici dosadit svého oblíbence Hynka Pluhaře a vytvořit z kláštera nové biskupství, čímž by oslabil moc arcibiskupa Jana z Jenštejna, s nímž měl král spory.
Toto potvrzení bylo pravděpodobně důvodem, proč král nechal Jana Nepomuckého zajmout a mučit, i když se jako důvody také uvádí to, že Jan kritizoval krále a nechtěl vyzradit zpovědní tajemství královny Žofie, čemuž by nasvědčovala neobvyklá osobní účast krále v mučírně.
Tak či tak, historie je taková že král se sešel s arcibiskupem Janem z Jenštejna 20.3. 1393, a po hádce nechal zajmout čtyři muže z jeho doprovodu – Jana Nepomuckého, Mikuláše Puchníka, Václava Knoblocha a Něpra z Roupova, kteří byli poté vyslýcháni a mučeni. Jan Nepomucký při tomto mučení zemřel, ostatní byli propuštěni. Janovo tělo bylo potom večer shozeno z Karlova mostu do Vltavy. 17.4. bylo Janovo tělo nalezeno rybáři poblíž jeho kláštera a bylo pohřbeno v kostele sv. Kříže většího v klášteře.....dál čti v odkazu
http://www.hra­dy.cz/?OID=10956
Doplňuji:
samozřejmě to byl Václav IV syn Karla IV

Další odpovědi
baghira

Chodil ho 15 let po své smrti strašit?