baghira

Proč jsou žíly, prosvítající pokožkou, modré?

Když krev je červená. Jsou modré i ve skutečnosti, nebo je to optický klam?

Nejlepší odpověď
annas

Když se objevují křečové žíly. Hlavním projevem varixů je zvýšení modré kresby žil na dolních končetinách a jejich uzlovité ztluštění. Nejčastěji jsou postiženy povrchové žíly na zadní a vnitřní straně lýtka. Velké křečové žíly vypadají jako zauzlené modré provazy pod kůží.

Podrobnosti od lékaře na

Zdroj: http://www.ule­kare.cz/clanek/kre­cove-zily-1111

Další odpovědi
anonym

Lucie: Výraz modrá krev prochází z dob, kdy se šlechta
vyznačovala známou vznešenou bledostí, protože nemusela
pracovat venku (tedy na poli). A u bledé barvy pleti
prosvítají žilky modře. Ale proč? Důvod, proč se vždy víceméně
červená krev jeví modře, musí zjevně nějak souviset
se žílami a očima. Okolní vzduch působí jako modré
barvivo. Nebe je sice modré, protože vzduchová molekula
přenáší krátkovlnné modré součásti slunečního světla do
očí nejjednodušeji, a tím nejsilněji. Ovšem zde nepřichází
tento efekt modrého zbarvení v úvahu. Zbývá kůže a pod
ní uložené vrstvy. Ano je to tak, při bližším pozorování se
skutečně ukáže: Žíly, které leží méně než půl milimetru
pod kůží, působí načervenale. Proto také zčervenáme,
tedy nezmodráme, když upadneme do rozpaků. Denní
světlo však dosáhne hlouběji než půl milimetru do kůže.
Žíly leží mezi půl milimetrem a dvěma milimetry pod kůží.
Krátkovlnné modré světlo se odrazí, zatímco dlouhovlnné
červené složky se absorbují. Jinými slovy: Červené světlo
proniká hloub do kůže a je absorbováno krví. Zbývají
především modré složky spektra, které jsou odráženy a
které vidíme. Proto se jeví žíly a v této hloubce tkáně
modré. Naproti tomu když si silnou baterkou posvítíte na
ruku, ukáže se opět pravá barva krve: ta je a zůstane červená.

Zdroj: noviny

dědapetr

Modrou krev máme všichni! Aspoň v anatomických atlasech, kde se cévy, přivádějící temnější krev zpět k srdci pro okysličení, značí modře. Jako název pro aristokraty se používá slovní spojení „modrá krev“ proto, že urozeným šlechticům skrz bledou neopálenou kůži lépe prosvítaly modře zbarvené žíly.

http://zena.cen­trum.cz/zdravi/cla­nek.phtml?old_ur­l=zdravi/zdra­vi-a-my/2011/3/1/c­lanky/krev-co-na-ni-ti-upiri-jenom-maji/

Taky když se nahromadí krev tak vzniká modřina a stejné je to u žil větší množství krve a tmavší tvoří modré zabarvení žil.

mosoj

Na barvu prosvítající žíly má vliv :

  1. Odstín barvy krve který závisí na stupni okysličení a pohybuje se od jasně červené ( tepenná krev) až po kaštanovou barvu ( žilní krev) !
  2. Absorbce určitého spektra světla vrstvou tuku a kůží. Snáze pronikají vlnové délky blízké modré barvě. Proto se žíla jeví v namodralých odstínech.

Z podobných důvodů se nám jeví i obloha modrá.

Drap

Je to podle mně optický klam, prosvítání červené.