Stepanek pol

Proč jsou viry?

Odpovědi
arachis

Protože lidé jsou **** a nudí, tak škodí druhým. Prvotně to byla obrana PC ve vojenských složkách.....

klumprt

Myslím, že mentalita autora virů je podobná mentalitě pouličního sprejera. Prostě jim dělá dobře na č*****, když můžou lidem škodit.

MK44

Biologické nebo softwarové?
Ty prvé proto, že některé genomy našly způsob, jak přežít, v tom, že se množí v tělech buněk. A buněk je … Poskytují virům životní prostředí. Genomy virů nepotřebují složitý genotyp, pomocí něhož by získávaly živiny a ochranu. Stačí jim jen jednoduchá kapsle a schopnost využít hmoty již existující buňky. A nejen samotné buňky, ale ovlivňují celý genotyp hostitele. Například ho přinutí tvořit hleny a tím Vás donutí kýchat, čímž se dobře šíří do dalších hostitelů. Evolučně se to zjevně osvědčilo.

Softwarové jsou výsledkem jednak blbosti a nerozvážnosti, například nezvládnuté touhy něco frajersky dokázat, jednak škodolibosti nebo snahy špehovat nebo poškodit konkurenci. Například získávají informace o technologiích, vynálezech a obchodních strategiích nebo znefunkčňují datové sítě. V rámci kybernetické války je vyvíjejí i branné síly států. Takové viry nebo jejich prototypy mohou být ukradeny a dostat se do soukromých rukou nebo dokonce do rukou teroristů.

Dochy

Pokud vím, tak mezi prvními viry byli:

  • pomsta učiteli programování
  • pokus o ověření rychlosti šíření uporátěného SW
  • nuda a snaha vytvořit něco neobvyklého

V současnosti převládá

  • snaha škodit z legrace
  • snaha rychle vydělat (krádež a prodej dat či vydírání)
  • snaha získat výpočetní prostředky pro další obvykle nezákonnou činnost (botnet)