dmatejek777

Proč jsou Vánoce v dnešní době tak často bez sněhu?

Pamatuji si, jak v letech 2001,2002,2003 a dříve bylo strašně sněhu a v posledních letech skoro není, nebo nenapadne.

Nejlepší odpověď
beer

Bývalo to tak i dříve, pamatuji si to ještě z dětství na venkově. Delší dobu ale bydlím v Brně a pokud je zde v té době sníh, je to ještě horší, pouhá náhoda. Tady jde ale většinou o oteplení průmyslové – aglomerací.
V současné době ať to nazveme jak chceme, celkové oteplení ale je, takže i toto má svůj značný podíl ne změnách klimatu..

Další odpovědi
dnb

Je to především dlouholetým střídáním teplého jihozápadního atlantického proudění se studeným kontinentálním vzduchem od severovýchodu až východu. Zatímco někdy v letech 60–80 proudil do Česka podobně teplý jihozápad jako dnes, mezi lety 80 až 2000 býval často chladnější severozápad. Proto bývaly i častější bílé vánoce, protože zima často přicházelo mnohem dříve. Nyní jsme se opět dostaly do období teplého jihozápadu a Zima přichází až v průběhu Ledna. Na Evropu také velmi působí známí Golfský proud. Kdyby jsme ho neměli, teplota by klesala hluboko pod bod mrazu, podobně jako v Kanadě či Číně (ve stejném pásu podnebí).

iceT

Proč je v dnešní době v létě takové vedro?Taky to dříve nebývalo.

mentars

Globálním oteplováním

Senteks1

Je to zapričinené globálnym oťeplením

Víťan

Také si myslím, že globálním oteplováním

Marrier

České počasí je bez sněhu na vánoce úplně obvyklé.

Zatím poslední “bílé Vánoce”, tedy souvislá vrstva sněhu na celém území, byly podle statistik meteorologické stanice v Praze Libuši v Česku v roce 2003. Od roku 1971 bylo takových prosincových dní jen devět. Nejvyšší sněhová pokrývka za posledních 40 let přitom byla 23. prosince 2001, kdy bylo 17 centimetrů sně­hu.

Lada taky maloval jen těch pár vánoc z dětství, kdy byl v Česku sníh. Narodil se roku 1887 a do jeho 18-tých narozenin nebyl sníh na vánoce 9×.
7× bylo poprášeno mezi 1–5 cm a pouze 1× bylo 23 cm, to bylo roku 1899, Ladovi bylo 12 a tuhle zimu zřejmě potom kreslil…

LauraMasova