zjentek

Proč jsou v kurníku některé vajíčka pokakané?

To ty slípky se při tisknutí vajíčka pokakají?

A teď mě napadla ještě podotázka- může se čerstvé mamince narodit pokakaný miminko? Víte jak. Nikdy předtím jsem se s tím nesetkal.

Nejlepší odpověď
johana 56

Protože slepička vajíčko prostě ‚vyplkne‘ když je čas. Bez ohledu na to, jestli s ním nepůjde něco jiného.
Příroda nezná formu přípravné očisty vyprazdňování formou klystýrů…

Další odpovědi
Cenobita

To co je na těch vajíčkách to nemusí být vždy pokakané, to je většinou tím, že slepice mají špinavé nohy od bláta, ale i někdy od výkalů a vajíčko zašpiní nohama (pařáty).

Miminko může být i pokakané, před porodem se sice dělá klystýr, ale při tom děsném fyzickém vypětí se může stát cokoli. Porod není vůbec snadná operace, právě proto se dříve tatínci dovnitř nepouštěli.

Pokud jsou slepice chovány tak aby měly nohy čisté jsou čistá i vajíčka, otec jim na místo kam snážely dával vždy slámu nebo seno a většinou se dařilo i to, aby byly vajíčka skoro čistá.

anonym

Na jednu stranu má pravdu johana56, ale na druhou stranu záleží jak je čisto před kukaní kde slepice snáší vejce.
Pokud je před kukaní nakakáno od jiné slepice a snášející tím projde, má špinavé nohy od slepičince a vajíčko tím ušpiní.Ona slepice si nohy nepucuje a je jí jedno čím projde.Zrovna tak, pokud jsou slepice chovány na zabláceném dvorku kde se boří do bahna, tak jsou vejce také špinavé.

dubraro

Slepice a ptáci obecně nemají oddělené pohlavní, močové a trávící kanály, mají jen jednu kloaku. Takže vajíčko jde ven stejnou cestou jako výkaly.

johana 56

lahny

Souhlasím. Každý správný chovatel by se ale slepičkám za jejich přínos mohl odvděčit alespoň tím, že kukaně zastřeší a občas jejich ‚obývák‘ uklidí…

zjentek

Johanko56, takže maminky dostávaj klytsýr?

johana 56

zjentku,

ano dostávají (přesněji dostávaly). V současnosti se většinou používají i před operací rozpustná farmaka, která se vypijí a jsou šetrnější.
Ale pokud miminko opravdu na svět spěchá, může se stát ledacos…

Cenobita

Dotaz sice není na mě, ale ano před porodem se většinou klystýr dělá, pokud je na to čas.