Kelt

Proč jsou v každé zemi odlišné elektrické zásuvky – zástrčky?

Ve většině Evropy se používá v síti 220 V 60 Hz, ale v každé zemi je jiná zásuvka. Proto například elektrické spotřebiče vyráběné v jedné zemi musí mít jiné zakončení. Těžko se dá předpokládat, že by EU schválila jednotné zásuvky. Nebo ano?

Nejlepší odpověď
gecco

  1. napětí ve většině zemí Evropy je 230 V/50 Hz
  2. jde o ´historické´ důvody – před těmi cca 100 lety, kdy elektrifikace začala, neexistovaly evropské normy
  3. je mnohem jednodušší, když ´cestovatelé´ použijí redukci, než ´překopat´ technické normy půl Evropy – k čemu??

Další odpovědi
klumprt

To je kvůli napadení ze strany cizí mocnosti. Okupační armáda by nemohla používat svoje elektrické holicí strojky, tím pádem by všichni nepřátelští vojáci měli zakrátko na tvářích strniště, jejich bojová morálka by v důsledku toho poklesla a pro dobře oholený partyzánský odboj by pak bylo snazší nepřítele vypudit.

Jinak pokud já vím, tak jiné zásuvky mají akorát v Británii, ale tam jsou vůbec divní. Například jezdí pořád vlevo.
Doplňuji:
Z vlastní zkušenosti co si pamatuju tak v Rakousku, Polsku, Německu, Španělsku, Chorvatsku, Slovinsku, Bosně, na Slovensku mají zásuvky stejné jako my. Pamatuju si to tak, že si tam nepamatuju problém s nabíjením telefonu.

Mapel

V současné době se používá v EU 230/400V/50Hz což je standart pro Evropu.
Problém zásuvek se začal řešit v roce 1930 na květnovém jednání Mezinárodní komise pro instalační otázky (IFK, Installation Fragen Kommission) v Berlíně, kdy v Evropě existovaly dba chráněné systémy, které navazovaly na upravený Edisonův návrh. Jednalo se o Francouzsko-belgický (ten jsme nakonec převzali v roce 1933) a Německý systém.
Na dalších kontinentech se vývoj ubíral jiným směrem a tak je na světě 9 základních druhů zásuvek.

Awe

klumprt:Itálie a řecko má taktéž jiné :)

střevo

souhlasím s klumprtem, je to tak, a hlavně ten železniční rozchod byl tak myšlenej…
v Rusku to myšlení bylo taky, to víš zelený mozci…

klumprt

Awe: V itálii jsem si mobil nabít nepotřeboval a v Řecku jsem nebyl. Jinak jsem nabíjel mobil v několika evropských zemích a jediný zádrhel byl jen v té Británii. Ale tam to o sobě vědí, že jsou jiní, a není problém sehnat adaptér.

cochee

Trošku jiná je i v Německu. Nabíječku telefonu do ní strčíš, ale už ne vidlici s ochranným kolíkem, ten mají řešený jinak než v Česku. http://www.av­navody.cz/stra­ny/vrch_jakna­av-konektoryrz/o­br/zasuvka2.jpg – vlevo naše dvojzásuvka, vpravo německá.

gecco

Klumprt → ty vojenské důvody mne nadchly…
;-DD