Meffinka

Proč jsou tedy některé věci v zahraničí levnější?

Je jasné, že u nás se platí při dovozu clo, pak DPH a u některých výrobků i spotřební daň.
Ale to se snad platí všude, ne jen u nás, ne? Proč jsou tedy některé věci v zahraničí levnější? Je to tím, že má prostě každá země jinak stanovené ceny? Sílou koruny?
Pořád mi to nejde do hlavy. Děkuji

Nejlepší odpověď
Drap

Dokáží vyrábět s menšími náklady. Mají třeba vyspělejší technologie. levnější pracovní sílu . Ono tam moc základní logiky nejde najít. Jsou to všechno složité politickoekonomické vztahy. Raději to ber tak, že to tak zkrátka je.

Další odpovědi
gecco

Z jaké pozice se ptáš?
Jsi:

  1. student ekonomie
  2. udivený laik

😉
___

  1. studuj více a lépe – ekonomie je logická a má jasnou návaznost příčina->následek
  2. přijmi to jako fakt, podobně, jako fakt, že jsou auta, která jezdí rychleji, než letadla létají – a přesto ta auta nelétají

anonym

Levnější jsou třeba proto, že prodávají nechce být honem milionářem, jako u nás.Čili na zboží má menší procento z prodeje (tedy marži).

Emefej

Jiné výrobní náklady, jiná marže, jiné daně.

lexx

často pracují a prodávají pod úrovní vlastních nákladů tedy velmi levně (dumping) a to s cílem odrovnat, položit konkurenci a ovládnout trhy, pak budou ceny stanovit podle libosti, vlastního uvážení, to je jenom jeden pohled na věc, celé je to daleko složitější…