zjentek

Proč jsou špagety dlouhé tak, jak jsou?

Kde se vzala taková délka? Mně by se líbily na dýlku poloviční, prodávaný v hrubším a kratším balení- stejně si je každej přelomí vejpůl, aby na ně nemusel vytahovat „prádelní“ hrnec ;), není-liž pravda?

Nejlepší odpověď
Kepler

Lámání špaget před vařením považuju za zločin a správný kuchař by to nikdy neudělal. Špagety vařím běžně v hrnci o průměru 20 cm, sice zpočátku čouhají, ale během minuty změknou a můžu je lžící zanořit úplně. Délka se takto ustálila asi historickým vývojem, protože takové špagety se už dají bez potíží namotat na vidličku (což je jediný správný způsob konzumace). Poloviční délku bys už asi nenamotal.

Další odpovědi
Drap

Neni pravda. I když ponoříš dlouhou špagetu do poloviny délky do vody, tak ji po chvíli můžeš ohnout a uvařit v celku.

led

Verte, neverte…
S dĺžkou špaget a makaronov je to ako, keď čert súťažil s Káčou v šítí. Čert si nasunul niť do ihly, tak ako bola na cievke a s každým prepichnutím látky a pretihnutím ihly s niťou, utekal ďaleko až kam niť dočiahla, šitie bolo únavné a trvalo veľmi dlho… Kačenka šila s krátkymi niťami a prácu mala rýchlo za sebou.
Predstavte si, že by ste varili čertovsky dlhé špagety, veď ani taký hrniec by ste nenašli… Preto sa musia nalámať tak, aby sa aspoň polovica do hrnca zmestila a pri varení zmäkla a stiahla za sebou do hrnca s vodou zvyšok ešte nevarených špagiet a tak sa celé uvarili. A keďže Taliani sú gurmáni, špagety robia v hrncoch s priemerom aspoň dve dlane.
Môžte mi veriť, môžte mi neveriť, aká je pôvodná dĺžka špagety sa dozvieme len zo starých záznamov, obrazov…