Proč jsou smlouvy psané těžce nesrozumitelném jazyce a někdy si doslova hrají se slovy?

Jde mi o to, že lidi s nižším vzděláním, kterým dělalo problémy ve škole dělat větné rozbory nebo pracovat s textem, mají se čtením sluv problém, něco špatně pochopí v důsledku těžkého jazyka nebo proč je zvoleno zrovna toto cizí slovo a ne jednodušší české. A právě na takovýhle „chytácích“ si firmy lidi uvazují a někdy až okrádají.

Odpovědi
Stephanie

No oni někdy tam dají slova takové, aby jim ostatní moc neporozuměli, tímž mohou okrádat úplně ,,bezproblémově'' lidi. ;)

Tlaky

Přece proto,aby nás pokud možno vyšplouchli.A vůbec se to netýká jen lidí s nižším vzděláním.

sejtanka

Právě o tu nesrozumitelnost jim jde,aby z toho v případě nevědomosti lidí,vytřískali co nejvíc,dacani!

led

Je to zámerne, tak isto aj s veľkosťou písma. ak by to bolo zrozumiteľné pre každého, akoby potom legálne okrádali?
Čítať pomaly, nechať si vysvetliť nezrozumiteľné a na malé nenápadné písmenka si hoci zoberte aj lupu. Ale čítajte všetko aj viac krát a neponáhľajte sa.

Fidel

Ono je to někdy těžké i pro průměrně inteligentního člověka. Některé smlouvy se těžkou čtou, protože práva a povinnosti v nich uložené musí být dány konkrétně. Často navíc na sebe navazují jednotlivá ustanovení smluv (takže ze článu 20 skočíte na 34 odstavec 2) a pod. Právník se vyjadřuje přesně (pokud možno) a hlavně ne vágně. Pokud poruší tyto dvě povinnosti (±), tak je většinou z toho problém…

Pokud smlouvě nerozumíte:

  1. jděte za právníkem
  2. nechejte si to vysvětlit od kamaráda, který má vyšší IQ (neberte to prosím urážlivě)
  3. nejhorší možnost – nechat si to vysvětlit od protistrany (pokud tomu nerozumíte, tak vám to vysvětlí ve svůj prospěch…)
  4. Obecná rada – číst smlouvy!!! Hlavně o půjčce a úvěru.

fortin

Odpovím příkladem. Na sklenici od kávy na přední straně etikety je takový nápis. A je moc pěkný a bývá to většinou česky. 100% instantní káva. Od toho bych očekával že je to káva. Ale na druhé straně neetikety je napsáno něco jiného. Kromě Polského jazyka, Maďarštiny a ještě něčeho je tam z čeho to je. Z kávovinových náhražek. Bez kofeinu. Takže 100% melta. Na to musíme přijít sami abychom nechtěli něco co chtějí abychom to chtěli.