Galileo

Proč jsou skupiny v PSP umístěny právě takhle?

  1. Proč je skupina I. B a II. B až za ostatními skupinami s označením B? (elektrony, oxidační číslo, historie?)
  2. Proč je skupina VIII. B rozdělena na 3 sloupce a nejsou to tři samostatné skupiny? (historie?)

Díky, nemůžu to nikde najít.

EDIT: Já vím, že se to už dnes moc nepoužívá, ale v tabulkách to napsané je a tak mě to jen prostě zajímá, proč je to zrovna takhle.

Nejlepší odpověď
Lamalam

Podívej se na krákou verzi PSP, v ní je pouze 8 skupin, prvky jsou za sebou řazeny podle protonového čísla, bez ohledu na to, zda se jedná o prvky přechodné či nepřechodné. Nyní si představ transformaci krátké tabulky na standardní tabulku s oddělenými skupinami A (nepřechodné) a B (přechodné). Pokud chceme zachovat pořadí prvů podle protonového čísla, je zřejmé, že skupina IB nikde jinde, než za VIIIB ležet nemůže.

Další odpovědi
Emefej

Tahle otázka už dávno nemá význam. Dnes má PSP podle IUPAC 18 skupin. Starý systém hlavních a vedlejších skupin CAS se používal jenom v Evropě, v Americe měli obdobný, ale trochu jiný systém grup. Oba systémy obsahovaly řadu nelogičností, proto byly nahrazeny novým číslováním od 1 do 18.