Proč jsou ptáci v zimě načechraný-nafouklí?

Nejlepší odpověď
Drap

Když sedí, tak mají načechrané peří. Brání se tak proti zimě.

Další odpovědi
Kelt

Protože peří má izolační schopnosti a chrání ji proti zimě.

beer

Brání se tím proti chladu, vyjímám ze zdroje:
Když se načepýří, tak do peří, které je i tak výborným izolačním materiálem (vzpomeňme si na péřový spacák či duchnu), se jim dostane ještě vzduch. Vytvoří se tam takové vzduchové kapsy a peří pak izoluje ještě lépe. Schovají do něj i nohy, které jsou jinak nahé a odchází jimi nejvíc tepla. A strkají si do něj i zobák. Na krmítkách lze někdy vidět jen jakési kuličky – takové schumlání je pro ptáky ta nejlepší strategie.

Zdroj: http://www.roz­hlas.cz/priro­da/zvirata/_zpra­va/1017942